Унгарската МOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в България, съобщи Виктор Орбан. На брифинг в събота в Будапеща - ден след визитата си в София, премиерът на Унгария обяви, че компанията е подала оферта за "Лукойл Нефтохим" в Бургас и е един от седемте кандидати. В петък Орбан бе на среща с президента Румен Радев и лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. В изявленията след двата разговора нито от страна на госта, нито от домакините му бе спомената офертата.
Унгарската новинарска агенция МТI и "Ройтерс" съобщиха новината и цитираха думите на премиера, че руската компания искала да продаде една от рафинериите си с открит търг, а МОL е единственият кандидат от страна от ЕС.
Името на МОL като кандидат за рафинерията се върти от месеци, но от "Лукойл" настояват, че не я продават. Компанията обяви, че ако се стигне до решение да се търси нов собственик, ще съобщи официално за това.
В началото на ноември "Файненшъл таймс" написа, че имало фаворит за продажбата - консорциум с компаниите Оrух Global и DL Hudson. Това било посочено в писмо, изпратено до Кремъл, а до финалния кръг стигнали азербайджанската Socar, казахстанската KazMunayGa и турската Opet, пише "Дневник". И цитира изданието oilprice.com, в което Сирил Видерсхофен - консултант и изследовател в Hill Tower Resource Advisors, написа в събота: "Съобщава се, че унгарскатанефтена и газова компания МОL е в процес на придобиване на активите на Лукойл в Бургас.
Унгарският президент Орбан настоява за сделката, както се вижда от посещенията му при български официални лица, включителнопрезидента Радев. Според него анализатори предупреждавали, че може да има руско финансиране, тъй като финансовият капацитет на МОL е ограничен.
"Участието на Орбан трябва да предизвика безпокойство у европейските власти, които може да обмислят блокиране на сделката, ако се докажат руските връзки. Унгарската собственост върху активите на "Лукойл" може допълнително да затвърди влиянието на Москва на Балканите", казва още той.
"Решението ще вземат българите", каза Орбан в събота на срещата с журналисти, посветена основно на международни теми.
През Министерството на енергетиката държавата притежава "златна" акция в рафинерията, която дава право на глас при стратегически решения. Служебният министър на енергетиката Владимир Малинов смени предишният представител на държавата в надзорния съвет на рафинерията.
Тъй като тя е от обектите, свързани с националната сигурност, подобно решение трябва да мине и през Народното събрание.