В периода 07.07. 2024 - 13.07. 2024 г.  ПГЧЕ “Васил Левски” Бургас участва в структуриран курс на тема: „Създаване на видео и дигитална история като обучителен подход в преподаването на чужди езици“. Курсът е основна дейност по проект: „Използване на дигитални инструменти и STEAM подход - път за повишаване успеваемостта на учениците" и се проведе в Мелиха, Малта. 

В курса участваха шестима учители: двама от профил “Обществени науки” – Милена Проданова, старши учител по География и Икономика и Галина Велчева, учител по История и Цивилизации, и четирима от профил “Чуждоезиково обучение” – Марина Гочкова, старши учител по английски език, Мария Стоянова, старши учител по английски език, Лиляна Борисова, старши учител по английски език, и Донка Павлова, учител по английски език.

 

Обучението допринесе за професионалното развитие и качественото усъвършенстване на учителите чрез придобиване на нови компетенции относно методите и техниките на преподаване и оценка на знанията чрез активно използване на ИКТ (Информационни и комуникационни технологии), както и за подобряване на езиковите умения и запознаване с културата на държавата партньор по проекта.

Курсът „Създаване на видео и дигитална история като обучителен подход в преподаването на чужди езици“ бе изключително полезен, тъй като подготви участниците как да създадат обучително видео като мощен инструмент за споделяне на знания и учене. Вместо да четат дълги статии и учебници, все повече ученици избират да гледат видеа, които им дават визуално представяне и разяснение на учебния материал. Изработването на обучително видео изисква планиране и подготовка, създаване и написване на история, снимане и редакция, оборудване и настройка, качване в подходяща платформа и споделяне.

Подробно бяха разяснени стъпките и начинът на работа на най-добрите Al инструменти за създаване на дигитални продукти: Padlet, Openshot video editor, iOS Video Maker, iMovie, WeVideo, PIXLR, Book Creator, Picker Wheel, Wheel of names, Canva, Learning apps и др.

Участниците в проекта имаха възможност да приложат на практика придобитите умения за видео заснимане и анимация по време на посещенията си във Валета, столицата на Малта, и на островите Гозо и Комино. Пълноценното справяне с тази задача бе подпомогнато и от предварителното запознаване с историята и културата на страната в презентацията на Луис Де Боно- представител на НПО в Малта.

Учителите получиха сертификати за успешно участие и са убедени, че придобитите умения и знания ще допринесат за подобряване на нивото им на преподаване.

"Успешните учители подготвят успешните личности на новото време!"

https://read.bookcreator.com/BqpQ2OQYVedHNtSMFVYW3azlXe13/Vm0l4w4qR0S2RjjuuqEnAA