Община Бургас търси оператор на анаеробна инсталация и системата за събиране на разделно събрани биоразградими отпадъци, показа проверка на Gramofona.com. Стойността на обществената поръчка е на стойност 21 099 223 лв. без ДДС.
Задълженията на изпълнителя ще са да събира и транспортира биоразградими отпадъци от територията на общините Бургас, Несебър и Поморие; анаеробна ферментация и извличане на биогаз; оползотворяване на биогаз чрез когенерационен модул; компостиране на биоразградимите отпадъци; експлоатация и поддръжка на материалната база на инсталацията, техниката и съоръженията; охранителна дейност и др.
Срокът за получаване на оферти за участие е 21 март тази година.
Първата по рода си в страната анаеробна инсталация за преработка на разделно събрани биоразградими отпадъци се намира в Северната промишлена зона при ул. „Крайезерна“ в Бургас, в района на пречиствателната станция за отпадни води. Тя се изгражда от консорциума ДЗЗД „Балканика Биогаз“, в който са софийското дружество „Балканика Енерджи“ и „Bekon GbmH“ от Германия. Българо-германското обединение спечели поръчката за строителството на стойност 31,2 млн. лева с ДДС.
Проектът за изграждането на анаеробната инсталация се изпълнява в партньорство между три общини – Бургас, Поморие и Несебър.
Инсталацията ще работи на принципа на естествен процес, при който разграждането на отпадъците се извършва от специални бактерии при пълна липсата на кислород. Вследствие на този процес ще се получава компост и метан, от който ще се произвежда електричество и топлинна енергия.
Капацитетът на инсталацията е за преработка на 30 652 тона биоразградими отпадъци годишно. Тя ще разполага с 8 биореактора, биогаз система, система за перколата, газ хранилище и системи, както и мобилно оборудване. Инсталацията за компостиране ще има 6 тунела.
С пускането в експлоатация на анаеробната система ще се удължи животът на новата клетка на регионалното депо в резултат на намаляването на количествата отпадъци, оставяни за обезвреждане в него. От друга страна, изграждането ѝ ще допринесе за намаляване на емисиите парникови газове в атмосферата.