Институтът по рибни ресурси във Варна иска да наеме кораб с риболовно оборудване и екипаж за научно изследване. Става въпрос за извършване на плавания и контролирани риболовни дейности, за да се установи какви са запасите от калкан в българската акватория на Черно море.
За целта е обявена обществена поръчка на стойност 212 000 лв. без ДДС, установи проверка на Gramofona.com.
Проектът е във връзка със сключен договор с ИАРА – Бургас, финансиран от Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури на Европейския съюз.
Изпълнителят трябва да предостави кораб, оборудван с картограф GPS, ехолот-хидроакустично устройство, дънен трал, резервен дънен трал и др., и екипаж за провеждане на научното изследване в българската акватория на Черно море – в зоната Дуранкулак - Ахтопол до 100 м изобата вкл.
Срокът за получаване на оферти или на заявления за участие е до 18 май 2023. А крайният срок за изпълнение на обществената поръчка е 31 януари 2025 г.
Научните изследвания за целия срок на договора ще бъдат осъществени в рамките на четири етапа: две изследвания през пролетния сезон (в рамките на май и юни 2023 и на 2024 г.) и през есенно-зимния сезон (ноември и декември 2023 и 2024).
Всяко едно от посочените четири изследвания ще се проведе в рамките на не по-малко 10 дни и ще включва минимум 36 тралирания.
В началото на октомври миналата година Европейската комисия прие новото си предложение за възможностите за риболов в Черно и Средиземно море през 2023 г. По отношение на Черно море предложението предвиждаше ограничения на улова и квоти за запасите от калкан и цаца.
Преди около месец заместник-министърът на земеделието Георги Събев заяви по време на работна среща в Генерална дирекция „Морско дело и рибарство“ към Европейската комисия, че правителството ще работи за по-ранно начало на улова на калкан в Черно море и за по-силно българско участие в международни проекти в областта на рибарството.
„Имаме „зелена светлина“ от Европейската комисия да предприемем стъпки за издаване на заповед относно улова на калкан дори преди ЕК да е издала своя регламент относно квотата за този вид. Това ще бъде в интерес и на българските рибари“, каза тогава Събев.
С новото законодателство, което се очаква да влезе в сила на 1 януари 2025 г., ще се подобри проследимостта на улова, с което ще има по-добро използване на рибните запаси във водите на ЕС.