Църквата „Свети Георги“ в Камено си търси свещеник. Това заяви по време на обсъждането на бюджета Иван Тенев, член на църковното настоятелство към храма. Причината за тази ситуация е, че миналата година висшият клир дошъл за освещаване на стенописи в църквата, но харесали местния свещеник и го взели в Поморие, допълни Тенев.
„В момента можем да се „похвалим“, че сме без свещеник, което не е никак приятно. Надявам се до края или поне до средата на годината да се намери такъв, който да дойде и да служи, за да се спази традицията, която дълго време имаме в храма“, сподели Тенев.
Архиерейският наместник в Бургас отец Севастиян успоки, че храмът в Камено няма да остане без свещеник.
"Аз самият също служа там, а колегата временно ще обслужва едновременно енориите в Камено и Поморие. За съжаление минатала година в морския град починаха двама млади свещеници и там имат нужда от помощ", обясни отец Севастиан.
Архиерейският наместник уточни, че каменският свещеник не е бил "откраднат". Решението той да поеме и енориашите в Поморие е взето от Епархийския съвет след обсъждане. "Причината е, че колегата е млад и може да се справи с това натоварване и да обслужва две енори, което искам да подчертая е само временно", обясни отец Севастиян.
Той уточни, че църквата в Камено развива доста сериозна духовна дейност, включително поддържа и неделно училище.
От религиозния храм разкриха, че търсят финансова помощ от общината за изграждане на камбанария и стягане на двора. Досега от „Свети Георги“ сами са си поемали разходите по ремонтите на сградата и двора, за минала година дори не са поискали общинска субсидия. Готови са на компромисни решения, за да се изгради камбанарията и тя да стане символ на Камено.
„Съгласен съм тази година да не искаме субсидии от общината, дори три години подред да не получаваме такива, но да свършим поне това нещо и да изградим камбанарията, която освен сградата на общината също да бъде включена в снимките за портфолио“, каза още Тенев.
От своя страна кметът на Камено Жельо Вардунски информира, че общината е готова да помогне и има изграден проект. Той призова този път да се действа по-бързо, защото миналата година, проектът е бил подаден в последния момент и нищо не се е получило.
„Винаги сме готови да обърнем внимание на църквата. Аз предлагам на първо време да оправим двора, това можем да го направим с техника от Благоустройствени строежи (БКС). Проекта го имаме, но когато го подавахме предния път, Синодът имаше някакви противоречия и долу-горе в 90-тата минута го подадохме проекта и нищо не се получи. Този път пак ще има отворена мярка за храмове, вече сме с технически проект, но нека да действаме заедно, по-бързо и по-синхронизирано“, призова Вардунски.