Между 400 и 800 лева трябва да плащат на Общината търговците, които искат да продават мартеници в Бургас. Разрешителните се издават за 20 дни, а срещу тях продавачите получават единствено плочките на площада или тротоара, за който имат позиция. Тази година те са били неприятно изненадани с нова такса. 200 лева струва разрешителното за поставяне на преместваем обект, каквито са масите за мартениците.

„Не се осигурява нищо. Масите са наши, чадърите и шатрите са наши. Дори и еднакви камъни ни накараха да вземем, за да сме имали еднаква визия“, разказаха пред Gramofona.com търговци. Повечето от тях продават мартеници над 20 години и не разбират за какво точно дават пари.

„Разбирате ли, че дори и тоалетна нямаме осигурена, а трябва да си плащаме. Слагат ни на едно ниво с тези, които имат павилиони и работят целогодишно. Ние сме за по-малко от месец тук“, недоволстват търговци.

От Община Бургас отговориха, че новата такса от 200 лева е въведена след промяната в Наредбата за преместваемите обекти и не е по тяхно искане, а след решение на местния парламент. Общинският съвет е въвел миналата година изискването разрешителни за преместваеми обекти да се издават на абсолютно всички, без изключение.

„Ама извинете, все едно са ми осигурили място като на Коледен базар със светлина и пазач. Аз прибирам стоката и сутрин, и вечер. Всеки ден ангажирам човек, който да ми помогне да разтоваря и натоваря. И камък не оставяме, защото и те пречили и щели да ни ги събират. Ако продаваш балони за Свети Валентин, пак е 200 лева разрешение и 30 лева за разглеждане на документите. Ако има една баба в двора си 100 нарциса и тя ще трябва да плати 230 лева, за да стои с кофата и да продава. И по още 2 лева на квадрат за кофичката ѝ с цветя“, не крият възмущението си търговци.

Никой не иска да застане с името си, защото всеки се страхува, че догодина може да остане без разрешително за продажба. Всички обаче недоумяват на какво основание в последните години таксите им към Общината поскъпват.

„Държала съм 20 години едни и същи цени на мартениците, защото преди давах 100 лева на Общината и можех да ги избия. Миналата година ми взеха 265 лева и малко вдигнах цените. Какво да правя тази година на 800 лева?“, пита една от търговките и допълва, че е принудена да плаща тротоарно право не колкото ѝ е голяма масата, а колкото е шатрата или чадърът, които се ползват само ако вали, т.е. не повече от ден или два.

Още 70 лева взима Общината за чистота. „100 лева ми е данъкът на апартамента за цяла година, а тук ми искат 70 лева. За какво? За да мине чистачката с метлата под ръка, да говори по телефона и да ми каже: А ти какво ми даваш? Дай поне пет мартенички за децата… После ние чистим и метем, за да не ни обвинят, че цапаме и догодина да ни откажат разрешително.“

Отсега търговците в целия град изчисляват, че ще продават мартениците си на загуба. Някои са се отказали от позициите си в Бургас и са се насочили към други градове. В Карнобат, Дебелт и дори във Варна условията били в пъти по-изгодни.

„Материалите двойни, туй тройно, а цените на мартениците не могат да скочат. От конец е, не е злато. Кой ще го купи, ако е скъпо?“, казват те.

Продавачите вече са изпратили писмо до Общинския съвет, писали са и до Общината и се надяват на бърза и адекватна реакция, за да запазят препитанието си.