Как да стане по-плавен за децата преходът от детската градина в училище, обсъждаха педагози и психолози на кръгла маса в Бургас. Форумът се организира от бургаското основно училище „Елин Пелин“ и в него се включиха директори, психолози и ресурсни учители от училищата „Петко Росен“, „Константин Петканов“ и „Найден Геров“. Представители на детските градини в к/с „Меден рудник“ и експерти от университет „Проф. д-р Асен Златаров“ също коментираха темата. Оказва се, че за много от децата този така важен преход е доста притеснителен и някои първокласници са неподготвени емоционално и психически за новия етап от живота си. „
Разликата в обстановката е сериозна. В градината тези деца са в една стая като хол, те ядат заедно имат няколко тоалетни, които са само за тяхната група. На 15 септември идват и всичко е прекрасно – цветя, балони, празник, а на 16 септември се оказва, че 150 деца споделят една тоалетна“, разказа психологът на ОУ „Найден Геров“ Албена Прангова.
Според нея децата трябва да се учат на по-голяма самостоятелност в градините, за да се справят по-лесно в училище.
СУ „Петко Росен“ пък подготвят летни занимални за бъдещите първокласници. Така, все още под формата на игри и в обстановка близка до детските градини, децата свикват с училището. Новите деца, децата на 21 век предпочитат да учат под формата на игри и забавления. Те искат да експериментират и да бъдат откриватели, коментира Нели Иванова от детска градина „Делфинче“.
Начални учители споделиха своя опит и разказаха за деца, които искат мама да ги чака в коридора, които пресмятат колко време са вкъщи и колко в клас и дори за случай, при който първокласник е сменил училището, защото не се е справил с раздялата с приятелите от детската градина.
Работата с деца със специални образователни потребности и даровитите деца също се оказва предизвикателство. На тези деца трябва да се обръща внимание, за да може едните да се справят с трудностите, а другите да развият таланта си.
Директорът на ОУ „Елин Пелин“ Пепа Запрянова призна, че тя и колегите й често се затрудняват когато трябва да обяснят на родителите, че детето им има нужда от помощ.
„Ние констатираме проблема, нашите екипи го определят, но връзката между родител и специалист е трудна. Обяснението е трудно и болезнено за приемане от страна на родителите. Изисква се време те да приемат, че детето им има нужда от работа със специалист“, обясни Запрянова.
Много често се получава така, че ресурсът на началния учител се концентрира върху едно или две деца, а останалите, които също имат нужда от внимание, остават в страни, допълни още директорът на ОУ „Елин Пелин“.
Според нея училищата и детските градини могат да си сътрудничат по отношение на специалистите като психолози и логопеди, за да могат да обхващат по-лесно децата, имащи нужда от допълнителна подкрепа.