Родните пожарникари не се чувстват сигурни в пожарните автомобили марка „Ивеко Магирус TLF 3000/300“, съобщиха за Gramofona.com от Синдикалната федерация на служителите в МВР. Тяхно проучване в периода 24 август – 10 септември показва, че половината от анкетираните се притесняват да управляват специализираните автомобили. Повод за допитването сред пожарникарите бе фаталният инцидент от края на август месец, при който пострадаха двама души в района на Куклен, а трети загина.
В изследването са участвали 147 пожарникари, от които 21% са водачи на специализирани автомобили за пожарогасене, 19% са едновременно и пожарникари и водачи, 20 % са старши пожарникари, а 33% са на длъжност началник на дежурна смяна и командир на екип в Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“.
Общо 58% от участниците в изследването са попадали в опасни ситуации при возене/управление – 19% са казали, че тази ситуация е била еднократна, а 39% са имали повече от една рискова ситуация с този специализиран автомобил.
Голяма част от ситуациите, за които са споделили почти 80% от анкетираните, са свързани със силно поднасяне в ляво или в дясно на автомобила не само при рязко натискане на спирачки, но и при завои и нестабилност дори при ниска скорост. Споделени са случаи, в които автомобилите са поднасяли на завои при сух асфалт и температура около 25 градуса, както и на завои докато се е движел с много ниска скорост.
Ето кои основни проблеми са имали участниците в изследването на СФСМВР с този пожарен автомобил:
- Проблеми със спирачките - слаба спирачна уредба и неустойчивост на ПА. При определени екстремни (и не само ситуации), при натискане на педала на спирачката, автомобилът придърпва силно в ляво или в дясно; шарката на гумите е такава, че автомобилът поднася много при мокър асфалт; теч на трансмисионно масло.
„Автомобилът е много нестабилен. Правил съм маневра на много денивелирана повърхност - автомобилът остана прав, а надстройката толкова се беше наклонила, че едва ли не щеше да се откъсне от шасито.“
- Проблеми с инсталацията, светеща check – лампа, системата “pump and roll“ не работи, изгасване на автомобила по време на гасене на пожар, отказ на помпа, тракане и виене на помпа, ДПФ филтъра, проблеми с въздуха на помпата, много грешки на командно табло, светеща индикация на таблото, че няма масло, а на щеката е малко под максимума, проблеми с байпаса на автомобила, протичане на топла вода от струйника. Изгорял „Expansion module“ и постоянно горящи бушони; отказал компресор за въздух.
- Проблем с включването и изключването, копчетата по контролните панели са изключително трошливи;
- Бавно подаване на вода;
- Пропуска вода при дъждовно време през предните врати;
- Късат се ресьори и скоби, които ги държат;
- Много дълъг срок за ремонт в оторизиран сервиз.
90 % от анкетираните пожарникари са чували за проблеми с тези автомобили, с които са се сблъсквали колегите им в други служби. Според анкетираните 12% от пожарните автомобили не се обслужват при технически проблеми, а 19% са казали, че ако възникнат проблеми, то те се отстраняват на място – в гаража, от самите служители.
От марката автомобили в страната има около 70, допълниха за екипа ни от СФСМВР.