Архитектурна забележителност грейна в светлини в навечерието на Великден в Бургас. Знаковата сграда е на улица „Фердинандова“ 54, точно до кафене „Кристал палас“. Тя е притежание на д-р Методи Иванов. Д-р Иванов е закупил архитектурното бижу преди 5-6 години, но пътят до реставрацията е минал през големи трудности.

Най-вече заради НИНКН (Национален институт за недвижимо кутурно наследство), тъй като е паметник на културата. Проблемите възникнали заради преустройването на помещенията в годни за съвременен живот. После ремонтът на фасадата и така минали години. Но Великден се оказа знаков за семейството на д-р Иванов и когато сагата приключила успешно, архитектурната забележителност светнала с чудни светлини, както се вижда на снимките, предоставени на редакцията на Gramofona.com.

Д-р Методи Иванов е потомствен бургаски лекар. Баща му и брат му са офталмолози, като него. Лекарската професия във фамилията води началото от дядо му, който завършва Медицина и Хирургия през 1933 година в Болоня, Италия. „Аз нося трите му имена“, с гордост казва д-р Иванов.Той е основател на Очната болница Бургас, която се намира до Спорта зала „Младост“ в к/с „Славейков“. Освен че спасява зрението на хиляди пациенти, д-р Методи Иванов е известен бургаски меценат.

Той е основен спонсор на знаковия конкурс Бург на годината на РАДИО 1 и радио MIXX, в който са удостоени не един и двама бележити бургазлии. Занимава се и с фотография, участва в конкурси и самият той печели награди.

Имаше и художествена галерия „13-тото стъпало“, която затвори по време на пандемията от Ковид.

За реставрираната сграда на ул. „Фердинандова“ 54 се знае, че е проектирана 1921 г, а първият нотариален акт е от 1923 г. Тя е паметник на културата от местно значение. Д-р Методи Иванов купува имота на „Фердинандова“ 54 от свой колега.

Д-р Румен Мутафчиев, завеждащ отделението по очни болести в окръжната бургаската болница е израснал там, а имотът е наследствен от дядо му.

Средставата за реставрацията и цветовото оформление са изцяло за сметка на новия собственик.

Улица „Фердинандова“ е емблематична за Бургас и някога е била път, идващ от Истанбул, Одрин и богатата Тракия. По нея са пътували каруци натоварени със стока и жито за търговските кораби на пристанището.

На 30 юни 1888 г. в Бургас пристига на посещение княз Фердинанд. Посрещнат с овации и голям интерес от гражданството не виждали до това време жив цар. В памет на това посещение общинарите единодушно решават да преименуват улица на негово име.

В началото на улицата, на площад „Търговски” , по късно „Свобода”, а сега „Атанас Сиреков” се издигала внушителната сграда построена през 1912 г. за Петко Чиглайски, собственик на чифлици и мелница.

По цялото протежение на ул. „Фердинандова” в партерните етажи имало малки магазинчета: железария, юрганджийници, обущарници, бръснарници, фурни, млекарници, магазини за кожи, магазините на Коджакафалията. На тази улица лекари и зъболекари устройвали в къщите своите кабинети, за удобство на клиентите.

На ъгъла на ул. „Фердинандова” и ул. „Гладстон” се намирала прочутата аптека на Еленко Савов. Някои от сградите са построени по проект на италианския архитект Рокардо Тоскани. С днешна дата традицията лекари да стопанисват имотите на ул. „Фердинандова“ продължава от потомствения бургаски лекар д-р Методи Иванов.