Преди 141 години на този ден „летящият отряд“ под командването на руския пълководец генерал-майор Лермонтов освобождава Созопол. По този повод жителите на морския град взеха участие в ритуала по полагане на венци и цветя на пометната плоча, изградена на мястото, където тържествено са посрещнати руските войници от конния отряд, предвождан от Лермонтов.

В тържественото отбелязване на 141 години от освобождението на Созопол от турско робство взеха участие и военнослужещи от флотилия бойни и спомагателни кораби. Почетната рота направи ритуала още по-тържествен, съобщиха от Общината.

Пред паметната плоча на генерал Александър Михайлович Лермонтов да се поклонят дойдоха жители на морския град, кметът на Община Созопол Панайот Рейзи, зам.-кметът Катя Стоянова, общински съветници, представители на политически партии, патриотични организации и ученици от СУ „Св. св. Кирил и Методий“ в Созопол.

Припомнени бяха историческите моменти от падането на Созопол под турско робство и неописиуемата радост на созополчани при посрещането на руските освободители. Цялото гражданство на града, предвождано от религиозни лица, посрещат летящият конен отряд на Лермонтов точно на мястото, където всяка година признателните созополчани отдават почит и се прекланят пред героизма на освободителите.

„С победния марш на руските войски на юг на 7 февруари 1878 година Созопол получава свободата си. В нашата памет е вечно жив подвига на Летящия отряд на Лермонтов от 13-ти Драгунски полк на Негово императорско величество“, се каза още в обръщението към присъстващите.

Тържествено бяха положени венци и цветя пред паметната плоча на братята руси- освободители на Созопол. С едноминутно мълчание и падане на колене присъстващите почетоха паметта на загиналите за свободата на Созопол и България.

По случай Освобождението на Созопол кметът Панайот Рейзи поздрави своите съграждани: „Този ден ще остане неподвластен на времето, защото всеки от нас го носи в сърцето си, защото споменът за него разпалва, пречиства с онази изконна обич към Отечеството и към Созопол, която ни прави горди българи. Този ден е символ на общата ни воля за свобода и обединение пред предизвикателствата на времето и трудностите, пред които всеки народ неизбежно се изправя.

Освобождението на Созопол от отряда на генерал Лермонтов отваря една нова страница в историята на хилядолетния град. Страница, която всички ние пишем с благодарност към героите и отговорност пред бъдещето.“