Собствениците на Специализирани малки обекти за дестилация, т.нар. казани за ракия  от Бургаски регион организират протест пред сградата на Община Бургас, на 10-ти декември,четвъртък, от 12 часа.

Причината  за протеста е промяната в  чл.4 т.8 от Закона за акцизите и данъчните складове, §49 чл.60 ал.5 и 6. Последиците са:

Намаляване  на обема на съдовете за дестилация от 1000 л на 500 л 

Ограничаване на периода на работа от 1 юли до 31 декември

„Ограничава се правото ни на труд, тъй като всеки един собственик на такъв обект е направил сериозна инвестиция и тя е разчетена за 1000 литра дестилация. Свиването на обема, както и на периода за преработка, води до загуби”, обясняват от бранша.

„С тези промени натоварвате малките  и коректни фирми с допълнителни разходи. С гласуване ЗА, ВИЕ защитавате корпоративни интереси! Ако гласувате ЗА, затривате тези, които спазват законите.Следващата ви стъпка ще бъде тотално закриване. Ще унищожите изконното право на народа. С първите промени в закона по-голяма част от лозарите  изкорениха цели масиви.По този начин, ВИЕ, народните избранници унищожихте един отрасъл на земеделието”, се твърди в писмото, които производителите изпратиха до 43-ото Народно събрание.

Протестни писма са изпратени още до Омбудсмана на Р България и Конституционния съд.  Отправен е призив за самосезиране към Комисията за защита от дискриминация.

Протестиращите смятат, че са нарушени следните текстове от Конституцията на РБългария:

Чл. 16. Трудът се гарантира и защитава от закона.

Чл. 19. (1) Икономиката на Република България се основава на свободната стопанска инициатива.

             (2) Законът създава и гарантира на всички граждани и юридически лица еднакви правни условия за стопанска дейност, като предотвратява злоупотребата с монополизма, нелоялната конкуренция и защитава потребителя.

Собствениците на Специализирани малки обекти за дестилация предупреждават, че в момента има манипулиране на общественото мнение в няколко посоки:

- Твърденията, че хората на село, няма за какво да се притесняват и  могат да си варят ракията необезпокоявани са неистина. Всеки, който произвежда акцизна стока, нерегистриран по Закона за акцизите и данъчинте складове е в нарушение и подлежи на санкци.

-  Непрекъсното има изказвания на платени лектори, че произведеният в домашни условия алкохол е със съмнително качество. Един независим експерт ще докаже, че домашните ракия  и вино са по-качествени. Който си произвежда вино и ракия за лична и семейна консумация слага качествени плодове,  за да получи по-добър продукт.

 

 

Снимка: Impact Press Group