Палене на огън, отпадъци и шум от среднощни купони тревожат обитателите на манастира „Рождество Богородично“, намиращ се край бургаски комплекс „Меден рудник“. За проблема алармира игуменката на светата обител Ксения, която е изпратила молба за помощ до Общинския съвет в Бургас, научи Gramofona.com.
Ксения пое управлението на манастира през лятото на миналата година, когато замени дългогодишната игуменка Серафима. По думите ѝ, още от самото начало на пребиваването ѝ в манастира тя и другите населници там са потърпевши от недопустими и непристойни прояви на някои от посетителите на зоната за отдих, която се намира пред самите врати на обителта.
На първо място монахинята е силно обезпокоена от факта, че много от хората си палят огън направо върху тревата сред дърветата, с което създават реална опасност от пожар.
„Много пъти съм правила забележки това да не се прави, още повече че до миналата година все още имаше две барбекюта, но никой не вземаше предвид думите ми. В резултат на тази небрежност наскоро бяха подпалени двата контейнера за отпадъци пред манастира и се наложи да викаме пожарна“, разказва Ксения.
Други два проблема са безконтролното замърсяване на зоната и вдигането на недопустим шум. Навсякъде из гората се търкаляли отпадъци от консумация на храна и напитки, а двата манастирски контейнера за отпадъци били винаги препълнени и по тази причина от манастира не могат да ги ползват.
„Пространството около контейнерите, които се намират до паркинга пред манастира, е постоянно замърсено и се налага ние да правим уборка, за да не се загрозява фасадата на светата обител. Изобщо, паркингът, построен за поклонници, се използва за обръщало и място за срещи, след които по плаца остават празни чаши, бутилки, фасове, шлюпки от семки. И отново ние правим уборка“, жалва се игуменката.
Ксения съобщава и от шумните пиршества пред вратите на светата обител, които се устройват до малките часове на денонощието. По цели нощи се чували непристойни песни, викове, гърмежи от оръжие.
„Аз лично не съм против красивата горска местност Аязмото да бъде зона за отдих, а напротив - радвам, се че по този начин мястото се оживява. Но молбата ми е посещенията да бъдат при определени правила, урегулирани от Община Бургас. Преди всичко е важно гората да бъде запазена от пожари, ето защо моля в зоната да бъдат поставени предупредителни табели там да не се пали огън. Моля също да бъдат поставени и табели със забранителни текстове да не се замърсява и да не се вдига шум над допустимите норми, особено в малките часове. Другото, което е крайно необходимо, е да се поставят два контейнера за отпадъци в самата зона, далеч от контейнерите на манастира“, пише монахинята в депешата, адресирана до Севдалина Турманова, председател на ОбС-Бургас.
Тъй като паркингът за поклонници пред манастира е построен на общинско място, Ксения настоява да бъде решено как да се стопанисва за в бъдеще – дали манастирът, или Община Бургас ще може да постави ограничителни съоръжения и надписи, указващи кой и за колко време може да го ползва.
В мотивите за молбата си игуменката подчертава, че „Рождество Богородично“ е единствен за Бургас за разлика от градове като София, Пловдив, Велико Търново, имащи по над десет манастира. Светата обител край „Меден рудник“ съществува повече от тридесет години и е известна с лечебната си вода и оригинална архитектура. След години на западане сега амбициите на игуменката са с общи усилия манастирът да бъде възроден и да се превърне отново в красиво, добре устроено и спокойно място за посещения както за бургазлии, така и за други гости и поклонници от страната и чужбина.
Прошението на Ксения е включено за разглеждане от комисиите по обществен ред и сигурност и по опазване на околната среда в Общинския съвет на Бургас.