Идеята в Бургас да бъде поставена паметна плоча на спасителите на евреите в града получи широка обществена подкрепа. Инициативата е на Центъра за еврейско-българско сътрудничество "Алеф", който представи своята концепция на обществено обсъждане в залата на Община Бургас. Вижданията си по проекта изразиха депутатът от НФСБ Валери Симеонов, общински съветници, представители на бургаската общественост и бизнеса, писатели, художници, журналисти, ученици и потомци на смелите човеколюбци, които преди повече от 70 години не са се уплашили да защитят своите съграждани от депортация.
„Идеята да поставим плоча в памет на спасителите на бургаските евреи възникна преди три години, по време на инициативите за 70-годишнината от спасяването на евреите в България. За този исторически акт в национален план се знае много, малко известни са обаче имената на хората от Бургас, които с храброто си поведение са се противопоставили на депортирането на своите съграждани – евреи. Наш дълг сега е ние да ги спасим от забрава. Затова направихме документалния филм „Да помним” и по наше предложение двама от спасителите – Дянко Пръвчев и Петко Росен посмъртно станаха почетни граждани на Бургас. Но считаме, че дължим и знак за признателност на всички достойни бургазлии, който трябва да остане за поколенията като символ на толерантността и хуманизма.” Така Алберта Алкалай”, председател на Център „ Алеф”обоснова идеята за поставянето на плоча в памет на спасителите.
Позицията на общинските съветници от ГЕРБ обобщи Калояна Живкова, която е член на комисията по култура: „Напълно подкрепяме идеята, защото Бургас е длъжен да помни своите герои. Много от нас научиха за техния подвиг от вълнуващия филм за драматичните събития от преди 73 години. Сега, след като вече знаем имената на тези смели наши съграждани, не бива да ги забравяме.”
Инициативата бе подкрепена и от депутата Валери Симеонов и общинският съветник от СЕК Георги Манев. Според тях делото на спасителите на бургаските евреи е толкова грандиозно, че не трябва да се подценява. Подвигът им заслужава по-голям и по-видим знак на признателност.
Според идейния проект размерите на паметната плоча са 58 на 78см. Отреденото от Община Бургас място за нея е в южната част на градинката до х-л „България”. Автори на проекта са художникът Любомир Коцев и скулпторът Атанас Стоянов, които също присъстваха на обсъждането. Център „Алеф”, който финансира изработването и монтирането на паметната плоча, увери присъстващите, че ще се съобрази с изказаните мнения и предложения.
Да приветстват идеята и да изразят своята благодарност към признателните потомци на обсъждането дойдоха наследниците на Александър и Матей Хаджипетрови и на Петър Велчев – активни участници в акцията по спасяването на бургаските евреи. Успех на благородното начинание пожела в писмо Петко Чорбаджиев, внук на Петко Росен. В него той изразява искрената благодарност и от името на роднините на Панайот Георгиев - един от участниците в драматичните минали събития.
Поставянето на паметна плоча на спасителите на бургаските евреи бе оценено от Недялко Йорданов като изключително важен акт, с който градът трябва да се гордее. Във вълнуващо писмо до общината поетът разказва своите детски спомени от преломното и разделно време: „Бургас е един от градовете на България, който не е позволил в най-страшните години на хитлеровия нацизъм да бъдат депортирани в Полша бургаските евреи. Никак не е било лесно това... Имам детски спомени от това време и познавах някои от тези хора: гневният и честен писател Петко Росен, основателят на прочутата моливна фабрика "Девеко" - Петър Велчев, който се грижеше за своите работници като негови собствени деца, аптекарят Любомир Зурков - мой приятел до смъртта си, който не успя да допише своите разкази за стария Бургас, семейство Хаджипетрови - мои съседи от детството, писателят- лекар Теодосий Болгуров... И още прочути бургазлии с определено влияние в обществото, начело с кмета Дянко Пръвчев.
Прекрасно е, че подкрепяте инициативата да се постави паметна плоча за този благороден и хуманен акт на град Бургас към неговите евреи в това страшно време.”
Иска ми се това да стане с нужната тържественост на избрано от вас подходящо място, което да напомня на днешните поколения за славното ни бургаско минало".