Дърводобивът е физически много трудна работа, ниско платена и слабо механизирана. Това коментира пред Грамофона нюз директорът на Държавно горско стопанство – Айтос инж. Сахак Сахакян. От миналата година част от семействата в община Руен останаха без дърва за огрев по няколко причини, което доведе до леко напражение сред обществеността.

Една от тях беше, че масово секачите отиват на гурбет, тъй като там печелят доста по-добре.

„Никой не иска да работи за малко пари и за тези хора има значение дали днес ще си изкарат 100 лева като берат череши, грозде или гъби“, обясни инж. Сахакян.

Шефът на Горското в Айтос е оптимист за 2022 г, че работниците най-накрая ще могат да бъдат добре финансово удовлетворени и няма да ходят да работят извън страната.

„Тази година цените в дърводобива доста сериозно се вдигнаха и така най-после ще можем да задържим хората“, допълни Сахакян.

По думите му липсата на дърва за огрев за част от руенските семейства не е за първи път. Друга причина за забавянето на дървата се криела в това, че много от хората не харесвали габъра за отопление. Налагало се фирмите да продават отсечените количества, за да не се развалят те.

Той каза още, че организацията за следващия отоплителен сезон вече е започнала. „Първите търгове са обявени, обектите, които трупат дървесина за новия сезон, който започва на 1 март, вече са пуснати. Надяваме се тази година още октомври хората да имат дърва и всички да сме спокойни“, добави Сахакян.