За пореден път депутатът от ДПС на Ахмед Доган Севим Али постави проблема с безводието в Бургаска област в Народното събрание. Важни въпроси бяха отправени към екоминистъра Манол Генов МОСВ и регионалния министър Иван Иванов. Али коментира, че темата с безводието е важна и много чувствителна както за региона, така и за цялото Южно Черноморие, малките населени места в различните общини в областта.

„Чувствам се като в дежа вю, защото за пореден път поставям на министри този въпрос и много се надявам, че вашите отговори няма да повтарят отговорите на безсилие и политическа неангажираност на вашите предшественици.

Има няколко язовира на територията на област Бургас, които доскоро са осигурявали водоподаването в повече населени места. Заради безводието техният воден капацитет намалява драстично всяка година и заплашва реално жителите на областта от безводие. Цял един отрасъл като туризма, който генерира сериозна част от вътрешния брутен продукт на страната е застрашен.

 

Приключилият наскоро ремонт на яз. Ясна Поляна дава известна сигурност, че предстоящият туристически сезон ще бъде спасен, въпреки че отново залагаме големи надежди на щедростта на природата от снеготопене и дъжд, което показва, че проблемът не е кардинално решен.

Докато жителите на Южното Черноморие могат да отдъхнат, че за момента положението е спасено и безводието е овладяно, то жителите във вътрешността на Бургаска област нямат никаква надежда, че техният проблем с безводието ще бъде решен“, каза Севим Али.

Той добави, че безводието не само през летния сезон на селата в Руен, Айтос, Сунгурларе и Поморие вече е станало част от живота на няколко поколения жители. В Община Руен общо 18 населени места се водоснабдяват от подземни водоизточници, като 11 от тях са със смесено водоснабдяване. Броят на подземните водоизточници, които местната ВиК използва, е 23.

„В летните месеци някои домакинства имат вода само за по 2-3 часа в рамките на двудневен период. Безводие има, въпреки че общината попада под „шапката“ на оператора „ВиК“ ЕАД – гр. Бургас, като основните водоснабдителни системи са язовирите „Камчия“ и „Ясна поляна“. Редица от населените места в община Руен разчитат изцяло на местни водоизточници, които през лятото заради високите температури се изчерпват и обричат жителите на безводие. А това може да се избегне, ако се включат деривация „Камчия“. Има и села като Череша, Скалак, Струя, Разбойна и др., чието население е по над 750 души и които се снабдяват от съоръжения за подземни води, които също са под риск заради климатичните промени през последните години.

Не са малко селата като Мрежичко, Припек и Подгорец, които са със смесено водоснабдяване от яз. „Камчия“ и местни водоизточници, където съществуващата водопроводна мрежа е с тръби от различен вид и диаметър, като преобладават етернитовите – те са амортизирани, ненадеждни и остарели, водят до чести аварии и до значителни загуби на питейна вода. Не на последно място и до влошаване на качеството на водата, което застрашава здравето на жителите. Продължителните засушавания през лятото водят до изчерпване на водните запаси и обричат жителите на община Руен на повсевместно безводие.

Положението там е повече от отчайващо и са необходими спешни мерки и стартиране на дейности, които да ограничат негативните ефекти върху хората в малките населени места.

Уважаеми г-да министри,

Какви средства сте планирали, за да предприемете мерки за справянето с безводието в страната? Липсата на достатъчно средства е удобното извинение, за да не бъде решен даден проблем? Влиза ли в плановете ви Община Руен и какви мерки ще предприемете за преодоляване на безводието в населените й места и в какъв срок?“, бяха питанията на бургаския депутат.