Нови протести на служителите в затворите и арестите. В понеделник бургаските надзиратели ще се съберат пред сградата на затвора. Към тях ще се присъединят колегите им от арестите и от синдикат „Охрана“.
Официално събирането ще е, за да се отбележи професионалния празник на служителите. Реално обаче това е първият от серията протести, които работещите в сектора започват.
Вчера представители на двата синдиката се срещнаха с министър Цецка Цачева. От ССЗБ и синдикат „Охрана“ настояват за увеличение на заплатите и плащанията за условията на труд.
И надзирателите, и колегите им от съдебната охрана работят по закона за МВР. Въпреки това има драстични разминавания в заплащането на служителите от двете министерства, обясняват синдикалисти.
Мнението на синдикатите е, че тук трябва да се говори не за увеличение на заплатите, а за изравняване с колегите им от вътрешното министерство.
В понеделник униформените ще се съберат в 12 часа пред затвора, а на следващия ден се очаква подобна акция да направят и работещите в ГД „Охрана“. Те пък ще се съберат пред сградата на Бургаския съд.