Семинар по водолазна медицина на тема: „Водолазна физиология – биологично въздействие на повишеното налягане“ се проведе в Бургас. Водещ на форума беше видния български военен лекар и практикуващ водолаз проф. д-р Никола Шопов, д.м.н. от ВМА –Варна, катедра „Авиационна и морска медицина“. Събитието се организира от Сдружение с нестопанска цел „Приятели на морето – Бургас“ и водолазен център „Синхрон“.
Д-р Шопов говори пред присъстващите за факторите, влияещи на декомпресионния риск при водолазите, влиянието на високото налягане върху клетките и тъканите, за комплексното действие на компресията и декомпресията върху обмяната на веществата и върху различните системи в човешкото тяло, за биологичните ефекти на повишеното налягане и влиянието му върху физико-химичните процеси на молекулярно и клетъчно ниво и още редица интересни и важни теми. Особено внимание бе обърнато на превантивните действия, които е нужно да се предприемат при всяко едно гмуркане, за да бъде предотвратено възникването на рискови и опасни за здравето и живота на водолазите ситуации. Специалистът разказа подробно за това какви са физиологичните аспекти за провеждане на водолазни спускания за деца и от хора в по-късна възраст. Той сподели и фактология за различни случаи от своята практика. Голям интерес предизвика информацията за най-новите в световен мащаб експериментални техники за гмуркане чрез изпълване на дробовете с обогатена на кислород течност, известни като течно дишане или течна вентилация. Те, оказва се, могат един ден да превърнат човека в амфибия, но все още се провеждат само под формата на опити с лабораторни животни. Въпреки че данните за това звучат като част от научно фантастичен роман, идеята се изследва от десетилетия и вече има данни за напредък в прилагането на методиката.
Професорът отговори и на множество зададени въпроси, свързани с опасностите от развитие на декомпресионна /кесонна болест/, спецификите на любителското гмуркане през различните възрастови периоди и значението на установени придружаващи заболявания, физиологичните промени, които могат да настъпят в тялото след години практикуване на дълбоководно гмуркане и други.
Д-р Шопов е специализирал хипербарна медицина в Италия. Автор на десетки публикации и статии в международни и наши списания. Член на Италианската асоциация по подводна и хипербарна медицина (SIMSI), DAN – Diver Alert Network и Българското сдружение по авиационна, морска и космическа медицина. Притежава дългогодишен опит при работа с водолази в барокамера.
Семинарът по водолазна медицина се провежда в Бургас ежегодно, като през настоящата година е неговото шестнадесето поред издание. Събитието винаги протича при много голям интерес, като гости са водолази от цялата страна.