Трябва ли, когато в центъра на Бургас заведения затварят главоломно, ние да им създадем допълнителна конкуренция, като направим ново кафене? Този въпрос повдигна Манол Тодоров от „Движение България на гражданите“ при обсъждането в Общинския съвет на процедурата, по която ще се отдаде под наем новото арт-кафе на ул. „Алеко Константинов“.

Заведението се намира на ъгъла с ул. „Кирил и Методий“ и е част от обновената занаятчийска уличка на Бургас. Според Манол Тодоров няма никаква бизнес логика за търговците в района да се разкрива още едно заведение.

„По-хубаво да бяхме направили беседка, вместо още едно кафе. Там има кафета, има обекти за бързо хранене, има и павилионче. Едно от култовите места в този район (б. ред. „Барче гъзарче“) затвори, защото не можеше да си плати тока. Защо правим ново кафе и създаваме нова конкуренция?“, попита Тодоров.

Красимир Калудов от СЕК пък обяви, че с колегите си няма да подкрепят докладната, защото там се предлага първата година кафето да не плаща тротоарно право.

„Опасяваме се, че така поставяме в неравностойно положение бизнеса от съседните улици“, обясни Калудов. Облекчението да не се плаща тротоарно право през първата година ще важи за цяла улица, не само за кафенето, обясни заместник-кметът Диана Саватева.

„Ще има конкуренция, все пак закритата площ ще се отдаде под наем“, обясни и Веселин Пренеров от ГЕРБ. Проф. Севдалина Турманова уточни, че закритата част на кафенето е 26 кв. м., а наемната цена, която е обявена е 570 лв. без ДДС.

Идеята е тази част от центъра на Бургас да стане притегателно място както за бургазлии, така и за гостите на града. В момента площад „Тройката“ е много по-посещавана локация, а площадът пред храма „Св. св. Кирил и Методий“ не успява да придобие същата популярност. „Два базара през март трябва да направят това място по-атрактивно. В първия базар ще се включат представители на Бургаската занаятчийска камара, бургаски художници и студенти от НХА. Не става въпрос за търговци-прекупвачи, съобразили сме събитията и с интересите на хората, които живеят в района“, обясни Диана Саватева.

Въпреки дебатите, които съпътстваха докладната, тя беше приета с гласовете на 34 от съветниците. Трима се обявиха против, а 8 се въздържаха.