С покана за участие в сутрешна активност – зумба, посрещнаха в СУ „Константин Петканов“, Бургас своите гости от град Харманли, Плевен и село Зелена морава, Омуртаг. Посещението на директори и учители е във връзка с мобилности по НП „Иновации в действие“ за обмен на добри практики. Домакините са иновативно училище от 2017 година, а в момента реализират две иновации – „Робоакадемия за млади изследователи“ и „Успешни с JUMP Math“. По стар български обичай - с хляб и сол, педагозите пристъпиха прага на училището –домакин. Те са представители на иновативно ОУ „Иван Вазов“ –Харманли и две училища, в които не е въведена иновативна практика. „С иновации през традициите към бъдещето“ е надсловът на тази среща.
В актовата зала ги очакваха ученици от 5-те и 6-те класове, които участват в програмата по роботика. Тук те представиха своите проекти по роботика с микробит. Демонстрацията на екипите се превърна в забавна игра с гостите и присъстващите. Обучението по роботика е от иновативните дисциплини на училището. Възпитаниците показаха различни системи и игри, разработени изцяло от тях. Една от системите беше верига, съставена от плодовете портокали и банани. Хващайки в ръката си портокала, човек може да стане проводник, а друг докосвайки бананите възпроизвежда звуци. Малките изобретатели обясниха, че тази верига може да бъде доста дълга, ако в нея се включат повече души.
Друга група задвижваха части, а в една от разработките имаше кутия с шоколади и бонбони, като при допир тя издава звуков сигнал. Малките изобретатели обясниха и практическата насоченост на това творение, например ако човек има проблеми с наднорменото тегло или с кръвната захар, това е начин да бъде контролиран приемът му на захарни изделия.
Гостите участваха и в интегрирани часове по роботика и математика по системата JUMP Math. Третокласниците практически измерваха страните на различни предмети – с пръстче, педя, подръчни предмети, които се превърнаха в мерни единици, след това търсиха обиколката. Разбира се, използваха и линии. Роботите Photon измерваха заедно с учениците, както и проверяваха дали задачата е изпълнена правилно или дали обиколката на геометричната фигура съвпада с измерванията и изчисленията на учениците. Не по-малко забавно беше при второкласниците, които използваха блоково програмиране в платформата Code.org, за да програмират своите роботи. Споделиха, че това им носи много положителни емоции. „Влизане в обувките на другите“ демонстрираха при екипна работа учениците от 2“А“, като сменяха ролите си и се учиха да работят заедно и да изразяват емоциите си. А в единият от екипите се включиха и гостите, за да усетят практиките, прилагани при часовете по проект „Емпатично училище“
За да добият представа за цялостната дейност на СУ “Константин Петканов“, домакините предложиха разходка в училище и представяне на материалната база и други добри практики.
Срещата премина в дух на приятелство, споделиха се постижения, бъдещи проекти, както и намерения за бъдещо сътрудничество в работата за успешно изграждане на съвременно образование.