От парк с детски атракциони до най-големия паметник на хан Аспарух. Това са само две от десетките предложения на бургазлии какво да има на мястото на прословутата дупка в центъра на Бургас. Сагата с непостроения Бургаски универсален магазин най-накрая има шанса да приключи. След близо два часа дебати общинските съветници се съгласиха общината да сключи извънсъдебно споразумение и да започне подялба на имота.

Седем варианта са предложени от вещите лица, които са изготвяли съдебните експертизи. Местният парламент одобри този, при който по протежението на ул. „Хан Аспарух“ ще се обособят четири имота от по половин декар. Те ще бъдат на четирите дружества, които са съсобственици на терена заедно с община Бургас.

Реално четирите фирми имат много по-малка собственост, за това и ще трябва да доплатят разликата. Цената, която вещите лица са дали е 930 евро на кв. м. Целият терен е от 11 дка. За община Бургас ще останат 8326 кв. м. като от тях са обособени парцел от 900 кв. метра за обществено обслужване и още един от 400 кв. м., който ще е за техническо обслужване.

Въпреки, че въпросът с т.нар. жабарник , стои открит близо 30 години, общинските съветници днес не бързаха да подкрепят идеята за подялба. Георги Спасов от БСП поиска гаранции, че в центъра на града няма да се извисят поредните високи жилищни сгради. Той смята, че и цената от 930 евро е нереално ниска.

„Защо общината харизва на собствениците 1300 кв. м. в центъра на Бургас, а те реално имат почти 700 кв? Защо оценката на този имот е изключително ниска, спрямо пазарната?“, коментира Спасов. Той попита и дали няма вариант, при който Общината да обезпечи четирите фирми с терени, които не са част от този парцел. „Защото тези имоти са в ЦГЧ, където кинта е до 5. Това означава, че ще може да се построят сгради с общо РЗП 10 000 кв. м. и най-вероятно ще се вдигнат едни мастодонти“, прогнозира Спасов.

От Средна европейска класа пък поискаха докладната да бъде отложена, за да може да се определи коя фирма, кой парцел ще притежава. „За нас е редно да бъде черно на бяло написано кой коя територия ще получава след делбата“, коментира Иван Иванов от СЕК.

„Цялата тази сага мина през главата ми. Повече от 15 години. Искам да ви заявя, че като общинска администрация ние сме до тук. От тук нататък, това което ние сме отвоювали е във ваши ръце. Ако искате сваляйте цените, вдигайте цените, завеждайте дела – нямам претенции“, коментира и кметът Димитър Николов. Той припомни, че с екипа си са поели изключително голям риск когато са завели делото за собствеността на терена, защото една от фирмите дори е превела близо 4 млн. лева. „Те са влезли по сметки на Община Бургас. Община Бургас ги е изхарчила до стотинка тогава, преди 17 години.  Загубвайки тези дела ние щяхме да поставим община Бургас пред висок риск да плаща повече от 10 млн. лева неустойки. Не място в Бургас, място в България нямаше да си намеря, ако бяхме загубили делото“, допълни още Николов.

Юристът на Община Бургас Златина Георгиева уточни, че назад в годините са предлагани различни варианти на собствениците и да им бъдат отстъпени други терени, и дори да им се плати. Това обаче е било отказано. Жилищни сгради в този терен няма да могат да бъдат построени, обясниха още от местната администрация.

Решението беше взето с 39 гласа „за“, 0 „против“ и 4 „въздържал се“.