Регионално управление по образованието в Бургас работи успешно по три проекта по програма Еразъм +, чрез които разгръща своята дейност към сътрудничество с институции не само в страната, но и извън пределите й. Това съобщи за Грамофона нюз Петя Петрова – началник на РУО – Бургас.
„Системното взаимодействие остава ключов момент за повишаване на качеството на образованието. Бързата адаптивност на системата към външните фактори, както и максималното използване на вътрешните, е съществено за успешното сработване. Това от своя страна несъмнено налага необходимостта от активно и надграждащо сътрудничество между образователните институции.
В този смисъл РУО – Бургас продължава да работи активно за отваряне на образователните институции към сътрудничество. Един от начини, по който осъществяваме този приоритет е именно като работим по проекти“, коментира Петрова.
Тя допълни, че в дните 16.07.2022 год. – 23.07.2022 год. експерти от РУО-Бургас - Венета Иванова – ст. експерт по български език и и литература, Гюлшен Еминова – ст. експерт за квалификацията на педагогическите специалисти и Павлина Алексиева – ст. експерт по физическо възпитание и спорт, гостуваха на своите партньори от Испания - Областна дирекция на образованието и културата – Галиция, Сантяго де Компостела по проект „Computational Thinking in the Covid-19“.
В срещата взеха участие и останалите бенефициенти по проекта – от Дирекция на средното образование – Хераклион, о-в Крит, Гърция; Училищен инспекторат на област Васлуи, Румъния, Областна дирекция на националното образование – гр. Ялова, Турция, и Сдружение за информационни стратегии – гр. Ялова, Турция.
През петте проекти дни бяха представени ключовите приоритети и дейности на образователните системи в страни и начините за повишаване на квалификацията на педагогическите специалисти. Основен акцент бе споделянето на добри практики и инициативи, свързани с повишаване на дигиталните компетентности на учителите и прилагане на иновации в образованието. Интерес предизвикаха иновациите в образованието и STEM обучението в България.
Проведоха се дискусии за това що е то изчислително мислене и как пандемията се отрази на образователните системи в различните страни.
Партньорите посетиха KAFI - Център за повишаване квалификацията на учителите в област Галиция, както и Центъра за култура, в който се помещава новооткрит Център за обучение на обучители на дигитални/компютърни науки и иновации.