Собственици на заведения и техни работници се събраха на протест в Бургас. Основното им недоволство е, че противоепидемичните мерки бяха изненадващо продължени с месец и половина. Така вместо днес, 21 декември, заведенията да отворят врати, те ще останат затворени до края на януари. Седем са основните искания на бранша в Бургас, които ще бъдат изпратени и до Министерски съвет, обясни организаторът на протеста Живко Табаков, който е и областен координатор на „Изправи се.БГ“.

Според него в момента избирателно се затварят малките бизнеси. Табаков припомни, че ресторантьорите предлагат и един от основните продукти в туристическия бранш.

Според созополския общественик и собственик на ресторант Христо Бардуков в момента държавата е враг, а не помощник на малкия бизнес. Бардуков има заведение, което през зимата поддържа персонал от 7 човека. „В момента всички са на улицата. На колегите им спряха тока в квартирата, защото чакаха да дойде 21 декември и да отворим. Освен това, ние целогодишно плащаме осигуровки върху минимална заплата от 800 лева, а персоналът ни получава обезщетение върху 600 лева“, не скри възмущението си Бардуков. Той е кандидатствал по различни програми, но и до момента не е получил одобрение. Има единствено обещание, че ако някоя от мерките се случи, то персоналът му ще може да получи пари през януари.

Христо Бардуков недоумява и защо заведенията остават затворени, а в същото време големите вериги работят и позволяват струпване на много хора. „Ние ли сме най-големият източник на заразата? Ами да ни одържавяват тогава и да се приключва. В големите магазини хората са един върху друг, но не ги затварят, защото ако го направят ще има пляскане през ръцете.“ Подобно е мнението и на Неделина Маринова. Младата жена е от Провадия, но работи в Созопол. Има колега от Видин и от други градове в страната. В момента шефовете им им плащат квартирата и режийните разходи, защото всички те са останали без приходи. „Не мисля, че едно заведение е такава заплаха. При нас има отстояние, масите се разделят, не е като в големите магазини. То се видя, че хората сами не се пазят, но нас затварят“, коментира Неделина. По време на протеста от бранша се обединиха около 7 искания, за които ще настояват да бъдат изпълнени:

1. Държавата да заплати минимум 75 % от осигурителния доход на всички незаети за периода на извънредната обстановка. 

2. Държавата да заплати минимум 75 % от осигурителния доход на самоосигуряващите се лица за периода на извънредната обстановка.

3. Облекчени критерии за кандидатстване на юридическите лица за помощи, процедура по бързи одобрения и навременни плащания към одобрените лица. 

4. При кандидатстване на юридически лица за помощи, да отпадне изискването фирмата да няма задължения към държавните институции. 

5. Покриване на 100 % на осигуровките за работещите в ресторантьорския бранш (които продължават да работят към този момент с доставки).

6. Покриване на всички фиксирани разходи. 

7. Възможност за разсрочване на плащанията към фирми, доставящи комунални услуги.