Разширение на синята зона в комплекс „Възраждане“ и централна градска част планира Община Бургас.
Ако предложението бъде прието на практика всички територии в центъра и комплексите „Възраждане“, „Братя Миладинови“ и „Лазур“ стават с режим на платено паркиране. Докладната записка предизвика въпроси сред съветници на обсъжданията в постоянните комисии днес.
Решението предвижда синя зона да стане участъкът, заключен между улиците „Княз Борис“, „Христо Ботев“ и булевардите „Сан Стефано“ и „Уилям Гладстон“. Другата подзона се обособява в района между булевардите „Сан Стефано“, „Уилям Гладстон“, ул. „Княз Борис“ и бул. „Мария Луиза“.
По този начин общината очаква да се намалят затрудненията при паркиране в междублоковите пространства и да се облекчи трафика в района.
Виктория Върбанова от „Възраждане“ се заинтересува дали е правен анализ за нуждата от разширение на синята зона и какво мислят за това хората в тези райони.
Към докладната сме прикрепили част от подписките на живущите в района, обясни Пламен Димитров, директор на ОП „Транспорт“.
„Първите реакции, че се разширява синята зона бяха само положителни. И коментарите бяха едва ли не: „Е, най-накрая се сетихте“
Николай Желев от СЕК напомни, че голяма част от улиците в този район са във ВиК ремонт.
„Тези дейности още не са приключили. В момента ул. „Пробуда“ е изцяло затворена. Как ще се разчертава? Там, където кал и дупки пак ли ще се разчертае и ще го направим паркоместа?“
Пламен Димитров поясни, че ще изчакат да приключат ремонтните дейности.
„Едва след възстановяване на асфалтовите настилки ще пристъпим към разчертаване. В калта няма да чертаем“
Той допълни още, че идеята на общината е синята зона само да се очертае външно, без да се обособяват отделни паркоместа. Така можело да се паркират повече автомобили.
До две седмици след влизане в сила на решението общината е готова да приключи с разчертаването на 90% от паркоместата в района.
В комисията по туризъм трима от съветниците подкрепиха предложението, двама се обявиха против.
Източник: БНР