Преди няколко дни Бургас бе разтресен от зверското убийство и самоубийство, което стана посред бял ден в оживен парк. Млад мъж реши да сложи край на връзката си с жена, като я наръга с нож, а минути след това скочи от 12-я етаж на жилищен блок. Семейството е имало от известно време проблеми и постоянно са се карали. Оказа се, че мъжът е бил жертва на тормоз, от страна на жена си и не веднъж е подавал сигнал в полицията. Затова потърсихме мнението на психолог да каже кога може жертвата да стане убиец. Според д-р Дияна Видева жертвите на тормоз отключат три защитни механизми, с които реагират в ситуация на агресия спрямо тях.

„Тези механизми са несъзнавани. Те са мигновена реакция в случаи на висок стрес и нападение над нас. Първата реакция е да избягам. Втората е да се защитя като нападна, а третата е да застина в ступор, да не мога да реагирам. Те могат да се отключат при различните ситуации ”, каза д-р Видева.

През последните няколко години сигналите за домашно насилие нараснаха. В някои от случаите това насилие ескалира и се оказва фатално за жертвата. Според психолога д-р Видева това става, защото жертвата не търси помощ, а мисли че сама може да се справи със ситуацията или само подава сигнал без да иска да даде по-късно повече информация. Тогава институциите и специалистите в тази област не могат да преценят реално риска за жертвата.

„Проблемът е много по-дълбок. Няма как само по телефон или на място да дойде и да съобщи за насилие, без подробности. Специалистът трябва да знае до край нещата и да прецени риска. Той трябва да направи оценка на риска, това са поредица от въпроси, които да зададе и да прецени дали наистина става въпрос за висок риск на пострадалото лице. Тези въпроси са свързани с това, дали е имало оръжие, на колко често са тези нападения и как преживява самото лице ситуацията. Тази методика и оценка дава една представа за това до колко наистина има риск от това лицето да бъде тежко наранено или убито”, обясни психологът д-р Видева.