„Съвременните ваксини и предизвикателствата пред 21 век“ бе темата, по която говори проф. Андрей Чорбанов пред пълната зала „Аула“ на Бургаския държавен университет. Това се случи в рамките на инициативата „Един академичен час“, която се превърна в традиция за висшето училище.
„За мен е истинска чест да ви представя нашия лектор проф. Андрей Чорбанов в „Един академичен час“. Той е известен български учен – енциклопедист. Със своите научни постижения се доближава до нашия патрон проф. д-р Асен Златаров” - така представи на аудиторията авторитетния гост домакинът проф. д-р Христо Бозов, д.м., ректор на Бургаски държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“, при откриването на събитието. Сред гостите беше акад. Николай Денков, член на Комисията по образование и наука към НС на Р България.
„Когато сме здрави, няма нужда да полагаме усилия, за да сме по-здрави. В една бутилка от един литър, колкото и да наливаш вода не може да поеме повече от литър. Това е човешкият организъм – той поема толкова, колкото му е нужно. Но когато организмът е застрашен, тогава бедата може да се предотврати чрез ваксините. Те са логичният избор в развитието на човечеството“, обясни на присъстващите проф. Чорбанов основната тема на лекцията си.
Той поясни на аудиторията първите стъпки към изработване на ваксините в минали времена и колко огромен скок е направило човечеството в развитието им към днешна дата. Проф. Чорбанов спомена, че в миналото цели градове и държави са загивали от страшни бактериални инфекции – чума, холера, тиф.
Това се е случвало, защото не са разполагали с ваксини, чрез които да се предпазят. Докато днес, изтъкна той, смъртоносни преди болести като туберкулоза, дифтерия, тетанус и коклюш, са победени чрез ваксините.
Проф. Чорбанов отбеляза шеговито, че най-опасните вируси за 2024-2025 г., които струват 80 милиарда на икономиките са компютърните. Но извън шегата, той подчерта, че опасни вируси, които са особено податливи на инвазия чрез ваксини са морбили, полиомиелит, едра шарка и именно заради изработените ваксини за тях нямаме данни за заболеваемост в страната. В лекцията си проф. Чорбанов разказа също и за плюсовете и недостатъците на съвременните ваксини.
Проф. Бозов зададе въпрос на гост-лектора, свързан с това дали ваксините имат връзка с развитието на аутизъм при деца, на което проф. Чорбанов отговори, че няма научни данни, доказващи връзка между ваксинирането и аутизма. Той отбеляза, че честотата на аутизма и подобни прояви е еднаква при ваксинирано и неваксинирано население.
В края на дискусията към лектора бяха зададени още редица въпроси, сред които - за разработената българска ваксина срещу Ковид 19. Проф. Чорбанов каза, че са постигнали значителен напредък, но производството й изисква още много тестове и освен това иска значителни финансови средства за реализирането й.
Проф. Чорбанов посети и Лабораторията по математична химия, част от чиито разработки имат медицинска насоченост. Там той бе посрещнат от нейния ръководител, световноизвестният учен проф. Ованес Мекенян.
Проф. Андрей Чорбанов е известен български имунолог, професор и ръководител на Департамента по имунология в Института по микробиология „Стефан Ангелов“ при БАН и двукратен носител на наградата „Питагор“. Към момента е и председател на Комисията по образование и наука към 51-то Народно събрание на Република България.