Влажните зони да влязат във взаимовръзка с градските и крайградските територии на Бургас. Това предлага в свой проект студентката по ландшафтна архитектура Глория Маринова, която в момента разработва магистърската си програма в университета във Вагенинген, Холандия. Идеята ѝ е почерпена от датската столица Копенхаген, където тази връзка е осъществена успешно. Ако тя се реализира в Бургас, то това ще бъде от полза както за Атанасовското езеро, така и за района на града и връзката му с влажните зони.
Идейният проект беше представен по време на първото събиране на новосформирания Обществено-консултативен съвет за Атанасовското езеро. Той е свикан от Българска фондация Биоразнообразие и ще бъде неформална структура с консултативна роля за вземане на сложни решения за устойчивото управление на езеро и прилежащия район. Идеята му е да надгради досегашната работа на Обществения съвет за Атанасовското езеро, създаден през март 2013 г.
Новата форма на Съвета включва по-широк кръг от заинтересовани страни, като освен екологични организации в него участват и представители на държавната и местната власт, както и частни дружества. Сред присъстващите на първото събиране бяха зам.-кметът по европейски политики и околна среда Руска Бояджиева, зам. областният управител Владимир Крумов, представители на „Черноморски солници“, Летище Бургас и др. Като водещ на събитието се изяви Радостина Ценова, експерт комуникации към проекта „Лагуната на живота“.
Акцентът на първата среща на Обществено-консултативния съвет беше представителите на различните организации и институции да започнат заедно да създават общата визия за развитие на района на Атанасовското езеро чрез интегриране на опазването на природата и градоустройственото планиране. Бяха обсъдени както конфликтните места, така и благоприятните дейности от гледна точка на ползвателите на езерото. От „Черноморски солници“ например посочиха проблем със заустването на водите в езерото. Те напомниха, че за неговото решаване има разработен проект от 1966 г., който все още не е осъществен.
Участниците в срещата имаха възможност и да дегустират кулинарни продукти, приготвени със сол от Атанасовското езеро.