Планът за мобилност или т.нар. програма „Макрон“ цели да се срине транспортният бизнес на източноевропейските държави. Това смятат бургаските превозвачи, които днес се включиха в националния протест. „Транспортният бизнес дава някъде около 18% от брутния продукт. Ние не използваме европейски средства, ние си купуваме камионите и си ги изплащаме“, коментира Васил Михалев.
Той е собственик на транспортна фирма и днес неговите камиони също бяха наредени на ул. „Крайезерна“. „Искаме Европейската транспортна комисия да обърне внимание, че срещу нас се работи тенденциозно. При 100 проверени камиони на източно европейски фирми, я има 1 проверен западен, я не“, коментира Михалев.
Ако поправката „Макрон“ влезе в сила, това означава, че българските превозвачи ще трябва да приберат камионите си в страната. Тук обаче няма достатъчно работа за тях и това ще доведе до фалити, обясни Михалев.
Според него сега действащите правила са добри. И най-важното – еднакви са за всички, както за западните фирми, така и за източноевропейските.
Срещу плана за мобилност е и Тодор Костов. „Искам да работя свободно. Когато в България пристигаха големите вериги, ние ги приехме. Европа уби нашата икономика, сега иска нашите работници“, смята Костов.
Според бургаския бизнес е мит, че родните шофьори работят при лоши условия. Напротив, в момента много българи се връщат тук, защото в Западна Европа били принудени да работят извънредно, получавали по-ниски заплати от колегите си. „Просто тях не ги проверяват и има злоупотреби“, отчитат превозвачи.
От бранша са категорични, че шофьорите в българските фирми получават минимум 2 000 евро на месец. Толкова получавали и колегите им от другите европейски държави.
Според шофьора Пламен Проданов с готвените поправки в правилата ще бъдат елиминирани българския, румънския и полския бизнес. „Правят правила, които не засягат техните държави, а нас. Искат да ни ограничат да пътуваме свободно. Ще трябва да се прибирам на всеки 3 седмици в България. Това са допълнителни 2 500 км, които трябва да пътувам“, обясни Проданов.
Според него на този етап е невъзможно да се приложи и още една от готвените промени. „Искат да спим в хотели. Аз също искам, но няма инфраструктура. Няма къде да оставя камиона и да съм сигурен, че никой няма да го обере. Транспортирам стока за над 250 хил евро. Ако не съм в камиона и стане кражба, застрахователите не плащат“, обясни още шофьорът.