Деца и преподаватели от СУ „Петко Рачов Славейков“-Кърджали пристигнаха в Бургас, за да представят първата харта за правата на учениците в България. Документът е изготвен от 21 възпитаници на училището, свързан с проект по Национална програма „Иновации в действие“.
Училището в Кърджали и бургаската Руска гимназия си партнират от миналата година и в продължение на месеци взеха участие в различни интересни учебни занимания.
„След всички дейности, по които работихме, разбрахме колко сходни са двете училища, колко добре можем да си партнираме, колко неща можем да научим едни от други. Инициативата „Моите права в моето училище“ е финансирана от Европейската младежка организация в Страсбург“, разказа пред Грамофона нюз Нешка Шопова, педагогически съветник в СУ „Петко Рачов Славейков“-Кърджали.
По време на изготвянето на хартата, кърджалийските ученици за първи път са се запознали с редица правни термини, как се структурира такъв документ и как той регулира правата на човека и правата на децата.
Преминали са и през обучения, за да се запознаят със специфичното съдържание на хартата.
„Бяха провокирани с различни въпроси, свързани с тяхното ежедневие в училище и какво биха искали те да се промени, подобри или развие в друга насока с оглед на това да бъдат защитени техните права, без да се омаловажават и техните задължения“, уточни още Шопова.
Тя допълни, че интересът към документа в по-малките населени места в Кърджалийско вече бил голям.
„Когато стъпиш на права, нещата се регулират по-лесно и тогава един конфликт в училище може да се разреши много по-лесно. Децата, незавсимо дали са от по-малко, или по-голямо населено място, имат едни и същи потребности и искат да бъдат чути и поощрени в своите дейности“, допълни педагогическият съветник от училището в Кърджали.
Според преподавателя от Руската гимназия Ваня Димчева подобен тип партньорства помагат изключително много за развитието на учениците от двете гимназии.
„Децата изградиха страхотни контакти по време на всичките си срещи. Когато успяваме да заложим една иновативна линия, тя може да им помогне да се чувстват комфортно в средата, в която прекарват времето си, вместо да излизат и обикалят улиците. Днес денят ще премине в занимания, обмяна на опит и положителни емоции“, допълни още бургаският преподавател.
Според колежката й Юлия Ларина децата винаги са били пълни с идеи, които обаче не могат да реализират. „Тук е нашата роля да създаваме такива ситуации и игри, учениците да могат да се отворят и да реализират потенциала, който имат“, обясни още Ларина.
Директорът на Руската гимназия Весела Иванова също привества гостите от Кърджали и изрази задоволството си от игрите, в които те участваха и начина, по който се представиха.