Основен проблем на повечето майки с малки деца е разминаването на работното им време с това на детските градини и училищата. Едва 7% от бургаските майки признават, че имат проблем с намирането на работа след майчинство. Проучването е неформално, но е направено в най-голямата бургаска група на майките „Мамите на Бургас“, в която членуват над 30 хил. души. „Това на практика означава, че работа има. Проблемът обаче е, че тя не е съобразена с работното време на детските градини, яслите и училищата“, коментира един от администраторите на групата Ана Теви.
45% от жените, които са се включили в допитването са признали, че имат сериозни притеснения заради работното време, защото то съвпада с това на детските заведения. „Много от нас живеят в комплексите и връщането от работа отнема около 30-40 минути. Проблем на нашият град е, че няма седмична детска градина“, допълни още Ана Теви. Според нея подобна градина би позволила на жените да работят дори и на смени. Друг вариант, според майките е да се помисли за удължаване на работното време в яслите и градините. От допитването става ясно, че 19% от жените имат проблем с ползването на болничен.
Данните бяха оповестени по време на дискусията „Жените – между майчинството и кариерата“, организирана от Майки ГЕРБ и ЖГЕРБ. Много от работодателите наистина не желаят да наемат млади жени на работа именно заради предстоящото майчинство. Някои от тях пък са притискани след връщането си на работа да напуснат, заради честото боледуване на децата им, призна и зам.-министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова. Тя припомни, че подобно поведение е дискриминация, а работодателите търпят санкции ако ограничават правото на труд на жените.