„Предизвикателствата в Европа са големи, опитваме се да се нагодим, така че да имаме малки щети за местния бюджет“. Това коментира пред журналисти по време на представянето на местния бюджет бургаският кмет Димитър Николов.

С притеснение той обясни, че масово фирми в града спират да работят по вече започнати обекти. На опашката освен строителни, са и половината от пътноподдържащите фирми, както и тези за зелена поддръжка.

„Продължава изграждането на Младежкия културен център в Меден рудник. Той също беше временно спрян и поради тази причина сме в патова ситуация.

Новите цени на бетона и желязото не дават възможност на фирмите да изпълнят в срок и качество проектите си. Фирмите отказват да довършат строителството на детски градини и на други капиталовои проекти заради невъзможността ние да ги компенсираме и овъзмездим от завишените цени на материалите. Причината  е, че законът за обществните поръчки не допуска ние да ги индексираме“, обясни Николов.

След отказа на фирмите и прекратяването на договорите между тях и общината, следва обявяване на нови обществени поръчки, но на актуализирани цени на вече полуизградени обекти, коментира още градоначалникът.

И добави: „Нито една асфалтова база в Бургас не работи и ние не можем да асфалтираме, а единствено разчитаме на дребни кърпежи с наши технически средства, защото никой не знае каква ще е утре цената на бетона и на строителните материали“.

Николов допълни, че проблемът далеч не е само в Бургас, но и в цялата страна. Той се надява новото правителство да намери решение на проблема, както правят в други съседни държави.

„Наше проучване показа, че например в Румъния проблемът се решава с 35 % помощ от държавата с решение на Министерски съвет, след което дейностите продължават.

Да, ще кърпим дупки, ще сменяме крушки, ще поддържаме чистотата на територията на града, но големи инвестиции няма да поемаме, защото когато се стартира един обект, после за нас става много скъпо и трудно той да бъде спрян по средата“, каза още кметът Димитър Николов.