Петиция в интернет събира подписи за обезопасяване и незабавен ремонт на надлеза на пътен възел „Черноморец“, намиращ се над главния път Бургас-Созопол. Това е изключително натоварен републикански път, който свързва Южното Черноморие с всички точки на страната.
„Надлезът на пътен възел „Черноморец“ е в аварийно състояние от 2019 г. Всекидневно хиляди хора, пътуващи под и на надлеза, са изложени на всекидневен риск от ПТП от падащи отломки от рушащата се структура. Въпреки многобройни призиви от населението, администрацията кърши ръце и се оправдава със своята немощ. Има и един евтин и лесен вариант да се обезопаси надлезът, който според кметство Черноморец нямало да падне, НО падат отломки!!!“ – пишат организаторите на подписката.
Недоволстващите настояват, докато се търсят финансови средства за ремонт, мястото поне да бъде обезопасено с мрежа, за да не падат парчета върху преминаващите коли.
Петицията настоява и за намиране на решение за още два проблема с обществено значение.
Единият е за изграждане на канализация във вилна зона Червенка, която има предпоставка да бъде основен замърсител на водите в Созополския залив (къмпинг „Градина“).
Често поради липсата на канализация и високите цени за обслужване на септични ями (100-200 лв. на месец) има собственици на имоти, които в дъждовно време или късно вечер изпомпват септичните си ями директно по улиците на Червенка или в морето и така фекалните води се стичат към морето и къмпинг „Градина“. Плажуващите, които се осмелят да ползват плажовете на близо въпреки боклуците и тинята, която се образува, разбират, че плажовете се опасни заради бактериите от фекалните води и често се заразяват със стомашно-чревни разстройства след ползване на плажа.
Според доклад на РИОСВ от преди почти 10 години основен замърсител на водите в зоната за къпане в залива е канализацията на гр. Черноморец и най-вече канализацията и съоръженията за пречистване на отпадъчни води от сградите на вилна зона „Червенка”.
Проблемите са създадени поради голямото строителство, което е извършено през последните години, без да има съответното изграждане на канализация и възможности за пречистване на водите, смятат инспекторите на РИОСВ.
При дъждовно време водата от прилежащите терени във в.з. Червенка, се стича свободно към плажната ивица и зоната за къпане, пише още в доклада.
С построяването на нормална канализация в зоната, тези проблеми ще отпаднат, казвато организаторите на подписката.
Един от най-големите договори във водния сектор е бил подписан в далечната 2019 от управителя на „ВиК – Бургас“ Ганчо Тенев и тогавашния екоминистър Емил Димитров. Той е за рекордните 459.3 млн. лв., от които безвъзмездното финансиране е 323.7 млн. лв.
Местната асоциация „Водоснабдяване и канализация“ кандидатства по оперативна програма „Околна среда“ през април 2019 г.
Изграждане на канализация във вилна зона Червенка и южния склон на Буджака са включени в големия проект на ВиК. Беше планирано двете местности да бъдат включени към централната канализационна система. Общата стойност на проекта е бил 13 млн. лв. Предполагало се, че двата проекта ще бъдат завършени до 2023 г. Вече е средата на 2023 и все още няма и копка за въпросната канализация.
Недоволстващите казват, че въпреки подадените от тях сигнали Кметство Черноморец не налага глоби на замърсителите.
Петицията настоява и за индивидуално събиране на отпадъците във в.з. Червенка.
С избора на колективно сметосъбиране и 10 контейнера за цялото селищно образувание, Кметство Черноморец и Община Созопол създават предпоставки за образуване на сметища във цялото с.о. Червенка.
Няма разделно събиране на отпадък, няма изградени площадки, контейнерите се разполагат на уличното платно и в зелените площи. Фирмата за сметоизвозване не почиства местата около контейнерите, не спазва обявения график, улиците на с.о. Червенка никога не са били почиствани от Общината. В Червенка се образуват постоянно опасни сметища, хабитат за котки и плъхове, пишат организаторите на подписката.