Това е първият паметник, посветен на владетеля на Второто бъларско царство цар Иван Александър и той беше открит на крепостта „Русокастро“. На това място българският владетел печели победа срещу войските на византийския император Андроник III, която е последната за Средновековна България преди падането й под турска власт.

„Ако не беше цар Иван Александър, южната част на Бълария може би нямаше да съществува към днешна дата“, каза на отриването д-р Милен Николов – директор на Регионален исторически музей - Бургас.

 


 

Осъществяването на идеята започва след среща, на която меценатът Руси Куртлаков кани областният управител проф. Мария Нейкова и кметът на Община Камено Жельо Вардунски.

„Журналистката Севдалина Пенева преди малко ми каза, помниш ли как точно преди една година се качи на този камък и заяви, че тук ще бъде паметникът на цар Иван Александър. И ето днес вече той е факт!“, развълнувано разказа Жельо Вардунски.

  
Основното финансиране е осигурено от дарители, като най-големият от тях е земеделският производител от село Полски извор Янчо Проданов и неговото семейство. Янчо Проданов получи плакет за благодарност от кмета Жельо Вардунски.

„Паметници като този не са просто камък или бронз, те са жива връзка с нашите идентичност и традиция. Крепостта Русокастро е символ на нашето славно минало!“, каза кметът Жельо Вардунски. Той връчи благодарствен плакет и на Руси Куртлаков. 


 

„Всеки един българин със своите деца и внуци трябва да посети това свещено място, за да знаят че сме наследници на велик народ, а това задължава, задължава да се пази паметта за род и родина!“, каза областният управител проф. Мария Нейкова. 




Специални благодарности получи и шефът на пожарната, страши комисар Николай Николаев, който е помогнал за логистиката и транспорта на монумента.
 

Статуята на цар Иван Александът тежи 3,5 тона и е изработена от врачански камък, който е варовик. Автори са скулпторите Атанас Стоянов и Даниел Кънчев.