В градинката срещу сградата на Община Поморие официално бе открита и осветена паметна плоча на тракийските бежанци. Поводът е Денят на Тракия и превземането на Одринска крепост от българската армия през 1913 г.
Инициатор за създаването на такъв мемориал в града бе Тракийско дружество „Одринска Епопея“. С подкрепата на местната Община и Общинския съвет в града и със средства и усилия на дарители и спомоществователи, дружеството, което е пазител на българщината, успя да реализира своето дългогодишно желание.
Преди официално да бъде открит паметникът, в основата му бе положена пръст, донесена от родното за тракийци село Ениджия – едно от големите български села в Одринския вилает на Османската държава, разположено в полето на Източна Тракия.
Освещаването на мемориала бе извършено от Негово преосвещенство Агатополски епископ Иеротей, протойерей Борис Георгиев от храм „Свето Рождество Богородично“ и свещеници, а след церемонията по официалното откриване, председателят на Тракийско дружество „Одринска Епопея“ Ана Тодорова връчи грамоти на всички личности, дали своя принос за създаването на плочите и за популяризирането на тракийското културно-историческо наследство.
На събитието присъстваха десетки потомци на тракийските бежанци и гости на празника, сред които и почетният председател на местното тракийското дружество, почетен гражданин на Поморие и основоположник на идеята за изграждане на паметника – Елена Мурджева. Всички те поднесоха венци и цветя.
За събитията от 1913 година и след нея припомни и проф. Георги Михов – член на Върховния комитет на Съюза на тракийските дружества в България и официален гост на събитието. Поздравителен адрес за Деня на тракия и по повод официалното откриване на паметна плоча на тракийските бежанци бе изпратен от областния управител на област Бургас проф. Мария Нейкова.
Програмата с надслов „Тракия: песен неизпята и сълза неизплакана“ продължи с празничен поздрав от Певческа група „Тракийка“ към Тракийско дружество „Одринска Епопея“.
В Несебър също бе отбелязан Денят на Тракия – с поднасяне на венци и цветя пред паметника на тракийските и македонски бежанци.
Пред мемориала, в чест на победата и в памет на хилядите тракийски и македонски прокуденици, съхранили родовата си памет и намерили подслон в пределите на България, се преклониха граждани – наследници на бежанците и представители на организации и институции в общината.
26 март бе почетен с кратък концерт на ФФ „Българка“ към НЧ „Яна Лъскова-1905“ и рецитал на тема „Тракийска голгота“ в изпълнение на артисти от общинския театър.
Панихида за българските жертви на репресии и гонения в периода на Балканската война бе отслужена в храма „Успение Богородично“.