Предстоящите инвестиции и развитието на трафика на Летище Бургас от страна на „Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт“ се развиват по план: значителни инвестиции са вече в ход, а аеропортът очаква ръст от 12% на пътникопотока през 2025 г. Това посочват от дружеството концесионер по повод Международния ден на авиацията и космонавтиката и във връзка със силния обществен интерес относно развитието на летището. Позицията на „Фрапорт“ идва като своеобразен отговор на протеста, който днес се състоя в Бургас.

„Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт“ развива летището съгласно условията на концесионния договор и в тясно сътрудничество с Министерството на транспорта и съобщенията на Република България като страна по договора, посочват от там. От 2006 г. досега компанията е инвестирала 221 милиона лева в летищната инфраструктура. Сред успешно реализираните проекти на Летище Бургас са: изграждането на нов пътнически терминал, модернизацията на съществуващия терминал, разширяването на перона вкл. нови електрически и осветителни системи, както и инвестиции в устойчивостта. Международните регулации за безопасност се спазват стриктно и без компромис, а пътническото преживяване – вкл. разнообразието и качеството на магазините, баровете и ресторантите – се подобрява значително. Като част от концесионното споразумение, „Фрапорт“ е изплатил над 334 милиона лева на държавата под формата на концесионни такси и над 37 милиона лева корпоративни данъци.

Допълнителни 100 милиона лева ще бъдат инвестирани в Летище Бургас до края на 2026 г. Основната част от тази сума е предназначена за цялостна рехабилитация на пистата – мярка, предвидена в концесионния договор и генералния план, и напълно съгласувана с Министерството на транспорта и съобщенията, Главна дирекция „Гражданска въздухоплавателна администрация“ и Община Бургас. Отлагането на този проект би довело до недопустим риск за безопасността. За да се минимизира въздействието върху туристическия сезон, строителните дейности са планирани изцяло за зимните месеци – от ноември 2025 г. до края на април 2026 г. Този график беше обявен публично почти година по-рано, с цел максимална прозрачност и навременно информиране на обществеността и авиокомпаниите. На Летище Варна подобен проект за пълна рехабилитация на пистата беше реализиран през зимата на 2011/2012 г. и също включваше временно затваряне на летището по време на строителните дейности.

Допълнителна инвестиция в Летище Бургас е текущото пълно обновяване на инфраструктурата и търговските площи в airside частта му, включително иновативна открита зона с площ от 2000 кв.м, предназначена за по-комфортно и безпроблемно пътуване на пътниците.

Като концесионер с международен опит, „Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт“ работи непрестанно за увеличаване на трафика и развитие на свързаността на черноморските летища. Компанията целенасочено промотира Летище Бургас сред всички водещи авиокомпании. В резултат на това летището е свързано с голям брой дестинации – над 70 за Лято 2025 г. Сред най-скорошните резултати е базирането на три самолета на Electra Airways на бургаския аеропорт през предстоящия сезон, включително един самолет в партньорство със SunExpress. През 2025 г. разрастването на дейността на авиокомпаниите ще доведе 12% ръст на трафика и нови маршрути. Очакват се над 2 милиона пътници през 2025 г., въпреки отсъствието на полети от Русия, Украйна и Беларус, от които през 2019 г. са пристигнали над 600 хиляди пътници.

„Фрапорт“ последователно насърчава авиокомпаниите да удължат графика си и да оперират полети и през зимата. Въпреки тези усилия само Wizz Air поддържа целогодишна линия между Бургас и Лондон в продължение на 17 години. В тези години бяха оперирани и зимни маршрути до Москва и София, но те остават по-скоро изключение.

През зимния сезон 2024/2025 маршрутът Бургас-София беше възобновен с финансова подкрепа от общините на Южното Черноморие и „Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт“. Въпреки това линията трудно привлече пътници, което отново подчертава сериозните икономически предизвикателства пред поддържането на редовни зимни полети от Летище Бургас.

„Активно промотираме Летище Бургас пред всички авиокомпании и предлагаме конкурентни тарифи. За зимния трафик предлагаме и финансова подкрепа с допълнително намалени тарифи. Но решението за извършване на полети се взема от авиокомпанията, не от летището. Те са изключително предпазливи при разширяване на сезона поради ограниченото търсене. За допълнителни зимни полети авиокомпаниите очакват значителна финансова подкрепа, освен ниски тарифи. Ще продължим да включваме общините в дискусиите и маркетинговите дейности с авиокомпаниите, за да бъдат видими всички наши усилия – както за развитието на инфраструктурата, така и за трафика“, коментира Франк Кванте, главен изпълнителен директор на „Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт“.