Общо осем обекта, построени през 2024 г., са номинирани в традиционния конкурс „Сграда на годината“. Пет от тях са в Бургас, два – на територията на община Несебър, един – в Созопол, установи справка на Gramofona.com.

В категория „Жилищни сгради от 10 000 до 20 000 кв.м РЗП“ участва Марина Резиденс, разположена между Морската гара и х-л „Приморец“. Тя е проектирана от „Ателие Серафимов Архитекти“, изпълнител е „Даскон“ ООД. Инвеститор на обекта е „Бургас Марина Резидънсес“.

Сградата предлага луксозни жилища за временно и постоянно обитаване, като идеята е тя да стане част от формирането на „бургаската Ривиера“, заключена между широка златиста пясъчна ивица, море, парк и градска среда.

Преди започването на строителната инициатива в имота е разположено ниско, недобре поддържано застрояване без архитектурна или културна ценност. То е разчистено, а на негово място се появява 9-етажната Марина Резиденс, изградена като съвременен прочит на неокласическия стил.

Внушителната Арена Изгрев, издигната на входа на Бургас, е номинирана в две категории: „Жилищни сгради над 20 000 кв.м РЗП“ и „Жилищни комплекси от многофамилни сгради“. 11-етажното здание е проектирано от архитектурно бюро „Креарх“, изпълнител е дружеството „Унистрой холдинг“, инвеститорът е „Сити Билд Груп“ ООД.

Жилищният комплекс се намира в жĸ „Изгpeв“, близо до спортната зала „Арена Бypгac“. Той разполага с 361 aпapтaмeнтa, cyтepeн, пapтepeн eтaж, eдин eтaж c пapĸoмecтa и гapaжи и 11 типoви eтaжa, paзпpeдeлeни в 6 вxoдa. Ha eтaжите ca paзпoлoжeни пo 5 или 6 жилищни aпapтaмeнтa нa вxoд – двycтaйни, тpиcтaйни и мнoгocтaйни.

На партерния етаж са пpeдвидeни дeceт мaгaзинa – тип „xипepмapĸeт“, aптeĸa, pecтopaнт-пицapия, игpaлнa зaлa и мaгaзини зa пpoмишлeни cтoĸи, c вepтиĸaлнa ĸoмyниĸaция чpeз acaнcьop и тpaвeлaтop.

Πъpвият eтaж ce явявa пoĸpивът нa мaгaзинитe нa пapтepa. Taм ce пoмeщaвaт тaнцoвo cтyдиo, двa oфиca, гapaжни ĸлeтĸи и пapĸoмecтa.

В две котегории на конкурса участва и Регионален логистичен и сервизен център CONDEX: „Логистични сгради“ и „Зелени сгради“. Проектант е „Юнайтед Мастър Архитектс“, изпълнител е „Унистрой Холдинг“. Инвестицията е на „Кондекс“ АД – официален представител на японски автомобилен гигант и фирми за климатична техника.

С изграждането на регионалния логистичен и сервизен център в Бургас дружеството цели подобряване качеството на предоставяните услуги и разширяване на дистрибуторската мрежа в лицето на средни и малки фирми, за които доставките от София са били нерентабилни. Освен логистичен и сервизен, центърът ще бъде и учебен.

Сградата е условно разделена на две части – приемно-административна (двуетажна) и складова част (едноетажна). За парцела са предвидени два вход-изхода – единият за тежкотоварни автомобили, а другият – за леки автомобили.

В категорията „Проекти, свързани с развитието на градовете“ участват два обекта на Община Бургас – Консервация и реставрация на храм „Св. св. Кирил и Методий“ и детската площадка „Рибарски истории“ в Културно-туристически комплекс „Ченгене скеле“.

Проектът за ремонта на централния бургаски храм е дело на архитектурно студио „Инсула“, изпълнител е обединението „Екоарт – Студио Инсула“.

Детската площадка в Ченгенето е проект на архитектурно студио „Мото“, изпълнител е „Бургас Про Спорт“ ЕООД.

Две сгради на Община Несебър са номинирани в категорията „Социална инфраструктура - Култура и образование“. И двете са Многофункционални сгради с пенсионерски клуб.

Едната е в село Тънково. Неин архитект е Стефан Тангълов, а изпълнител „КЛ Билд“ ЕООД.

Обектът е създаден с цел да се осигури възможност за по-качествен обществен живот, по-достъпни административни услуги и дава стимули за развитие на местната самодейност както при пенсионерите, на които е отредено място за клубна дейност, така и сред по-младите жители на селото, а и на близките населени места.

Сградата се състои от три надземни нива и едно подземно. В подземното ниво са разположени складове и документален архив. На първо ниво е проектиран пенсионерски клуб, в който възрастните жители ще осъществяват срещи и колективна дейност. На второ ниво е оформена многофункционална зала за културна и обществена дейност и канцелария за общинската администрация, която ще обслужва жителите.

Другият новоизграден пенсионерски клуб е в село Оризаре. Архитектът отново е Стефан Тангълов, но изпълнителят е друг – „Тодис строй“ ЕООД.

Обектът съчетава елементи на съвременен и класически архитектурен стил. Фасадата е подчертана с меки извивки, като са търсени отличаващи форми, подчертаващи обществената и функция.

Клубът в Оризаре ще се използва от възрастните жители на селото за срещи и колективни дейности. Той се състои от голямо общо помещение, в което са обособени компютърен кът, кът за тихи игри, кът за отдих и битов кът. Към пенсионерския клуб е предвидена покрита тераса за отдих. Вторият етаж ще се използва за нуждите на администрацията на Община Несебър.

Един обект от Созопол участва в надпреварата за сграда на годината. Това е Noir Beach & Restaurant на плаж „Смокини Юг“. Той е включен в категорията „Хотели и хотелска инфраструктура“.

Проектът е на „РИМ интериор дизайн“ ООД, а инвеститор и изпълнител на строителството е „Грийнлайф“ ЕАД.

Разположен на престижната локация Green Life Beach в Созопол, обектът отговаря на нарастващите потребности за висококачествени туристически услуги в региона. Noir предлага елегантен ресторант, просторна плажна ивица, както и комфортни зони за релакс.

Заведението включва елементи, които създават плавен преход между модерния стил и естествената красота. Основно предизвикателство в дизайна е интеграцията на обекта в крайбрежната екосистема, без да се губи усещането за простор.

Конкурсът „Сграда на годината“ се провежда под патронажа на Министерството на регионалното развитие и благоустройство и е едно от най-популярните и престижни събития в сферата на инвестиционните проекти, строителството и архитектурата. Негов организатор е ГPAДЪT Meдиa Гpyп.

Церемонията по връчването на тазгодишните награди ще се проведе на 17 декември. В момента тече гласуването за „Сграда на публиката“.