Созополчанинът Тодор Вълчев и кметският наместник на Присад Ванча Байлова даваха обяснения в полицията заради скандалното начало на общинската сесия в морския град. Група жители на Созопол обявиха, че не желаят бившият кмет Панайот Рейзи да ги представлява в Общинския съвет. Подписката им е подкрепена от около 500 души до този момент.
Преди заседанието се стигна и до физически сблъсък, а Вълчев дори заплю в лицето бившия градоначалник. Малко по-късно Байлова и Вълчев отидоха в Полицейското управление, за да напишат какво се е случило и организирали ли са нерегламентиран протест. Ванча Байлова заяви, че ще подаде жалба срещу Рейзи, защото е пострадала при сблъсъка си с него. От своя страна бившият кмет пък обяви, че ще иска оставката на кметската наместничка и също ще подаде жалба срещу нея в полицията.
Основното недоволство на хората е предизвикано от лошото финансово състояние на община Созопол. Новият кмет Тихомир Янакиев също призна, че не е очаквал да завари и заем от 22 млн. лв., и близо 5 млн. лева неразплатени сметки към контрагенти. Янакиев вече е сезирал Прокуратурата за част от нарушенията, които е открил когато е поел поста. Според него парите на Созопол не са били харчени целево и даде няколко фрапиращи примера. „Когато започнах работа се оказа, че дължим на сметопочистващата фирма 800 хил. лв. Това са пари, които са от такса-смет. Къде са отишли парите на хората и на бизнеса, след като не са били преведени по предназначение?“, коментира Янакиев.
Сигнал е подаден и заради паркингите на общината. Миналата година местната администрация ги стопанисваше заедно с частна фирма. Накрая се оказа, че 500 пркоместа, които се отдават под наем за 2 лв./час са формирали годишен оборот от 26 000 лева. „Много се смях когато видях анализите. Мислите ли, че това е нормално?“, допълни кметът. В момента комисия проверява и как са разходвани средствата за детските градини в община Созопол. Оборудването и инвентара са купувани на прекалено високи цени, смята Тихомир Янакиев.
„Ако докладът излезе със становище, че има проблем и тези материали ще отидат в прокуратурата“, обясни кметът. Нередности са открити и при договора за подмяна на уличното осветление. Парите за този проект са били осигурени чрез кредит, а в същото време фирмата-изпълнител има да получава близо 300 хил. лева.
„Една част от заема от 22 млн. лева беше за разплащане по този проект. Това ни беше обяснено миналия мандат в Общинския съвет. Т.е. за осветлението е имало осигурено финансиране, а сега фирмата ми стои пред вратата“, коментира още Янакиев.
Той допълни, че в момента община Созопол отговаря на 5 от 7-те критерия, чрез които Министерството на финансите определя дали една община е в несъстоятелност.
В момента юристите на местната администрация подготвят ново искане до Комисията за финансов надзор, с което пак ще настояват за 10-годишна ревизия на Общината.