През последните години се наблюдава нарастваща тенденция при жертвите на трафик, при които се експлоатират основно мъже с цел предлагане на сексуални услуги. Това заяви за Грамофона нюз секретарят на Местна комисия за борба с трафика на хора Росица Янева.
„В по-голямата част от случаите са жени, но има едни 20 % ,при които има случаи на мъже. Това се прави заради търсенето на такъв вид услуги в Западна Европа”, уточни Росица Янева.
Все повече стават случаите на жертвите на трафик. Според статистиката на година случаите са около 50. За региона преобладават две от формите за трафика на хора: трафик с цел сексуална експлоатация и трафик на бременни жени.
„Тази статистика не е реална обаче, защото това са случаите, по които се водят дела. В реалната статистика те са повече, защото повечето от жертвите се не съобщават и труднo свидетелстват в съда. При бременните жени, които са принудени да продадат своите деца в Гърция и Кипър, водещо е безпаричието. Това са жени предимно от ромските квартали на Бургас и областта”, каза Янева.
За да бъде предотвратено всичко това, днес в Бургас се проведе специализирано обучение на тема „Идентификация, разследване и насочване на жертвите на трафик на хора”. На него преминаха обучение прокурори и разследващи полицаи. То се организира от Местната комисия за борба с трафика на хора в Бургас и се финансира от Фондация „Ханс Зайдел”.
Обучението бе открито от д-р Клаус Физингер, който е регионален ръководител на Фондация „Ханс Зайдел” за Югоизточна Европа. Приветствие към участниците отправи и зам.- кметът на Община Бургас Михаил Ненов.
„Обучиха се около 30 души, затова как да разследват случаите на трафик. Беше им показано как да идентифицират и подкрепят жертвите на трафик. Как да работят координирано, защото наистина е трудно за доказване на това престъпление”, обясни Янева.
Лектори на обучението бяха Гергана Кюркчийска, прокурор в Софийска градска прокуратура и Анна Николова, Председател на Сдружение „SOS семейства в риск”- Варна.