Професионалната гимназия по транспорт в Бургас предлага на своите ученици обучение в най-модерното и търсено от автомобилната индустрия направление, свързано с диагностика, ремонт и поддръжка на хибридни и електрически автомобили.

 Новата специалност - „Електрически превозни средства“, стартира от учебната 2019/2020 година и в нея ще се изучава всичко, което касае контрола, диагностиката и ремонта на автомобили с автономно електрическо или хибридно задвижване, съобщиха от пресцентъра на Автото.

В последните години интересът към тази специалност нараства осезаемо. С изучаването на електрически превозни средства ПГ по транспорт ще осигури най-съвременното професионално образование на своите възпитаници, в съответствие с актуалните потребности на пазара на труда и с най-новите тенденции за развитие на сектора.

Електрическият е конвенционален автомобил, в който вместо двигател с вътрешно горене и резервоар за гориво се използва електромотор и батерия. В последните няколко години повечето утвърдени авто- и мото производители включват такива модели в своята гама - електромобили, електромобили с удължен пробег и зареждащи хибриди.

Конкуренцията в бранша нараства много бързо в две основни посоки - намаляване разхода на електроенергия и на гориво. Тези автомобили не са фундаментално различни от конвенционалните, но като всяка нова технология имат своите особености и изискват специиално подготвени кадри.

Учениците, които изберат да се обучават в новата специалност, ще придобият редица професионални компетенции, включващи познаване и работа със специфични инструменти и специализиран софтуер за контрол, диагностика и ремонт на автомобили с автономно електрически или хибридно задвижване, извършване на демонтаж, монтаж, центровки и регулировки, контролно-диагностични операции, техническо обслужване, ремонт и безопасна експлоатация на електрически автомобили и автомобили с хибридна технология (термичен и електрически двигател).

Учениците, приети в новата специалност, ще изучават усилено английски език, който ще им бъде необходим за работа с най-новите технологии в сектора. Учебният процес ще се отличава с ускорено изучаване на английски език, отговарящо на необходимостта за работа в областта на високотехнологичната автомобилна индустрия.

За учителите, които ще преподават по специалните предмети, се предвижда повишаване на квалификацията чрез обучение от Индустриален клъстер електромобили - ИКЕМ. Чрез Секторния съвет за електрическа мобилност към МОН, ИКЕМ ще подпомага процеса по интегриране на образователни програми по електрическа мобилност, енергийна и киберсигурност, чрез разработка на учебно съдържание и образователни модели.

Завършилите успешно пълния курс на обучение ще получат свидетелство за професионална квалификация и свидетелство за управление на МПС категория „В“ и умения за придобиване на „С“ категория.

Приемът се извършва след завършен 7-ми клас като подаването на документи за участие в I-вия етап на класиране ще бъде от 3-ти до 5-ти юли.