Могат ли да се спасят активи за над 100 млн. лева, след като са натрупани дългове от близо 33 млн.? Това е въпросът, чийто отговор ще търсят общински съветници и Община Бургас. Преговорен екип започва работа по един от най-наболелите казуси за града – спортен комплекс „Черноморец“. Вчера се е провела първата среща с кредиторите на ПСФК „Черноморец“. 

Само преди дни, на 14 август, Бургаският съд е признал претенциите на кредиторите, които в момента възлизат на 33 млн. лева. Спортният клуб е акционерно дружество, в което 50% от собствеността е на Община Бургас, а останалите 50% са на „Петрол Холдинг“.

„Нашата цел е връщането на стадиона и целия спортен комплекс на община Бургас. Това е имот от над 140 дка, който е оценен на повече от 100 млн. лева. Искаме да стигнем до споразумение, което устройва и нас, и кредиторите“, обясни председателят на спортната комисия в местния парламент Йордан Георгиев.

Той уточни, че ако преговорите бяха почнали четири години по-рано, сега щяха да се коментират далеч по-малки задължения. „Дългът щеше да бъде със 7-8 млн. лева по-малко, защото само годишната лихва е 10%“, обясни Георгиев. Той каза, че и самите кредитори отдавна чакали срещата. Според адвокат Иво Баев в казуса „Черноморец“ трябва да се търси и политическа отговорност.

Проблемите и днешната ситуация са заложени още в самото начало, убеден е юристът. Един от основните проблеми, е че акциите и гласовете са разделени по равно. Така и двете страни могат да блокират предложенията, които не ги устройват. „Трябва да намерим споразумение, защото това е по-добрият вариант от дългите съдебни битки“, категоричен е Баев. Той смята, че и двете страни ще трябва да отстъпят и направят компромиси.

Основен кредитор на клуба, чийто съсобственик е „Петрол Холдинг“ е фирма „Петрол“ АД. И макар че Митко Събев като изпълнителен директор е съакционер в клуба, чрез фирмите си той е и човекът, който има да взима най-много пари от същия този клуб.

Всичките му вземания са признати от съда и за това се стига до поредната ситуация, в която трябва да се водят преговори, за да не изгуби общината стадиона и земята под него.

Преди 5 години местната администрация опита да направи серия от разговори с „Петрол Холдинг“, но тогава в самото дружество имаше сериозни спорове кой е реалният собственик – покойният Денис Ершов или Митко Събев.

През 2015 администрацията и нейните юристи водеха разговори с Ершов, който пък беше готов да прехвърли всичките си акции на Общината.

Четирима общински съветници влизат в преговорния екип, който трябва да спаси стадиона. Това са Стоян Колев, Георги Маринчев, Йордан Георгиев и Иво Баев. Въпреки, че Георгиев е умерен оптимист за изхода от преговорите, риск Бургас да загуби стадион „Черноморец“ има.

Общината дори не е кредитор и не може да предяви претенции, макар че навремето влиза като акционер в професионалния футболен клуб, апортирайки „Черномерец“. Според Йордан Георгиев яснота за съдбата на клуба и стадиона ще има в следващите няколко месеца.