Учебното заведение навършва 105 години
Средно училище „Елин Пелин“ в Руен навършва 105 години от основаването си. С много гости на 24 май учебното заведение ще отбележи празнично своя юбилей. За историята на едно прекрасно школо, днес ни разказва директорът на „Елин Пелин“, Таня Петрова.
Историята на училището в село Руен започва през есента на 1914 г. Занятията се водят в частна къща. Поради късното назначаване на учител, учебната 1914/1915 г. е нередовна и непълна. Националният музей на образованието потвърждава, че според статистиката на Царство България, училището в село Руен е открито през 1915 г. и като първа учебна година е приета 1915/1916 г.
По предложение на жителите на село Руен, със съдействието на местната управа и застъпничеството на секретар-бирника Кольо Атанасов, през 1915/1916 г. е построена обществена училищна сграда с една класна стая и малка канцелария. Броят на учениците тогава е 29, разпределени в четири отделения. До учебната 1928/1929 година учениците се обучават от един учител.
През учебната 1929/1930 година към училищната сграда се пристроява втора класна стая, учениците са разделени в две паралелки с двама учители, които обучават децата от първи до четвърти клас.
През учебната 1931/1932 година, броят на децата нараства на 93, а в училището вече работят трима учители.
Учебната 1939/1940 година учениците посрещат в нова учебна сграда. Тогава по предложение на директора Никола Стоев и по решение на учителския съвет, със съгласието на околийския училищен инспектор, училището получава името на знаменития български писател Елин Пелин.
Запомняща се е и учебната 1946/1947 година, когато в училище „Елин Пелин” се разкрива прогимназиална степен и то се превръща в Основно.
В началото на втората половина на ХХ век започва политехнизация на обучението. Разширява се материалната база, разкрива се общежитие за приходящи ученици, оборудва се работилница и ученически стол. Училището се сдобива с 20 декара земеделска земя.
Учебната 1981/1982 г. разкрива нова страница в училищната летопис. Започва процесът на преобразуване на Основно училище „Елин Пелин” в Единно средно политехническо училище. Построени са спортен комплекс и нов стол, инсталирано е парно отопление и редица други подобрения. През тази учебна година са приети първите шестгодишни първокласници и първите две паралелки деветокласници.
През учебната 1983/1984 г., ЕСПУ ”Елин Пелин” е определено за базово училище. Въведена е кабинетна система на обучение с модерни учебно-технически средства. Готов е новостроящият се корпус, отварят врати още 6 нови просторни класни стаи, учителска стая, кабинет за директорите, лекарски кабинет, столова, а също и две работилници в приземния етаж с ново модерно оборудване.
В края на учебната 1984/1985 година на тържествена цeремония деветокласниците от първия випуск на ЕСПУ „Елин Пелин” получават свидетелства си за завършена първа степен на ЕСПУ.
През учебната 1990/1991 година в училището се приемат вече три паралелки девети клас и се обучават първите две паралелки единадесетокласници. Обучението в 11 клас е професионално, сформирани са две групи кулинари, една група оператори в шевното производство и една група помощник-възпитатели.
Забележителна е и учебната 2002/2003 година. За първи път в училище „Елин Пелин” завършва випуск с 4-годишен срок на гимназиално обучение. През учебната 2003/2004 г. се открива първата профилирана паралелка в ІХ клас.
В момента в училището се обучават 810 ученици, (33 паралелки) от I до XII клас. Обучението в гимназиален етап се осъществява в паралелки с профил „Природни науки“ и „Икономическо развитие“.
Училището разполага с уютни и модерно оборудвани класни стаи и кабинети – цялостно покритие с Wi-Fi мрежа, 15 интерактивни дисплеи с образоватетелен софтуер MozaBook, които са монтирани в класните стаи, дигитална видеостена и два мобилни тъчскрийн дисплеи.
Два компютърни кабинета, мобилна креативна класна стая, кабинет по Химия и ООС с хранилище към него, модерен физкултурен салон, училищна библиотека и богат набор от материали по всички учебни предмети. Предстои изграждане на zSpace кабинет и лаборатория към него.
„Гордеем се с постиженията на учениците си, които достойно представят училището на регионални и национални състезания и конкурси. Разбира се, в основата на всичко това е екипът от педагогически специалисти – амбициозни, компетентни, вдъхновявящи и ръководството на училището, което осигурява мотивираща среда за развитие и творчество“, казва директорът на „Елин Пелин“.
24 май за училището е двоен празник – то празнува Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност и 105 години от създаването си.
За празника се очакват скъпи гости – ръководството на Община Руен, експерти от РУО- Бургас, членове на Обществения съвет, представители на институции в община Руен, директори на училища от общината, бивши учители и ученици.
На сцената след дни ще се видят моменти от посрещането на Кирило-Методиевите ученици в България, ще се припомни и вековната история на училището.