Проектът „Хербариум“ предлага неочакван изследователски подход към артистични общности, които участват в обмена на идеи и визуални стратегии в съвременното изкуство. В неговия център е колекция, запечатала в кутии 40х40х10 см или 20х40х10 см творческата енергия на различни поколения творци по целия свят. Съдържанието на всяка кутия е придружено от описание и звуков файл, както и от допълнителна информация, свързана с биографиите на участниците, публикувани на уебсайта https://herbariumcollection.com/. Поканените от кураторката Ирина Баткова художници избират по двама нови участници – така с новите попълнения в колекцията се проследяват креативните контакти в света на изкуството.
Такесада Мацутани (1937) Кейт Ван Хутън (1940) Бистра Лешевалие (1953) Нина Вале Кай Масаюки (1958) Сако Ячийо (1954) Джулия Голт (1991) Масимо Пулини (1958) Франко Поци (1966) Елена Гроси (1994) Мойра Ричи (1977) Кирил Чолаков (1964) Фунда Бейсал (1958) Кинга Киелчинска (1972) Леда Ванева (1985) Георги Георгиев – Jorrras (1985) Надежда Олег Ляхова (1960) Красимир Добрев (1962) Марина Генова (1989) Мария Налбантова (1990) Петер Цанев (1967) Явор Костадинов (1993) Лили Хюстън-Хертерих Мартин Пенев (1985) Лариса Дейвид (1988) Мерве Кълъчер (1987) Мари Чивиков (1979) Бернднаут Смилде (1978) Леда Старчева (1960) Радостин Седевчев (1988) Нан Уанг (1986) са част от експозицията, която ще бъде открита на 8 юли от 18.00 часа в двете зали на Центъра за съвременно изкуство и библиотека, ет.4 и ет.1.
Видеопортретите H Talks, режисирани от Милена Кънева, са част от архива на „Хербариум“ и документират разговори на кураторката Ирина Баткова с художниците, фокусирани върху тяхната артистична практика в работната им среда. Всички елементи на проекта „Хербариум“ формират уникална база данни за изследователи, куратори, галеристи, студенти и ценители на изкуството, които се интересуват от нестандартни подходи в изследването на съвременното изкуство.
Изложбата в залите за съвременно изкуство на бургаската библиотека е със специален фокус върху автори от Франция и Италия, които са от различен национален и културен произход, но работят в тези държави и са част от артистични кръгове, в рамките на които реализират съвместни проекти и изложби. Селекцията от 31 художници включва също така и автори от България, Франция, Италия, Нидерландия и Полша. Ще бъде осъществен един от експозиционните модели на архива – „в/извън кутията“. На финисажа, след прожекцията на техните портрети от серията H Talks, ще бъдат представени художниците от италианската част на „Хербариум“ – Мойра Ричи, Масимо Пулини и Кирил Чолаков. Те идват в България с любезното съдействие на Италианския културен институт в София.
Първата експозиция на проекта със заглавие „Хербариумът като място за съхранение на идеи“ се осъществи през 2021 в „Софийски арсенал – Музей за съвременно изкуство“. В изложбата бяха включени 55 автори от България, Италия, Франция, Нидерландия, Испания, Полша, Япония, Финландия, САЩ и Турция. По време на подготовката бяха заснети 14 филма от сериите „H Talks“ с режисьор Милена Кънева, продуцирани от МК Production и Art Project Depot. През 2022 в галерия „Мисията”, София беше показана изложбата „Нидерландски автори в колекцията „Хербариум“, осъществена с финансовата подкрепа на Посолството на Кралство Нидерландия в България в партньорство с Държавния културен институт към министъра на външните работи. При подготовката на експозицията, кураторката на
проекта Ирина Баткова и режисьорката Милена Кънева документираха срещите си с осем художници в техните работни студиа в Ротердам, Хага, Амстердам и Миделбьорг. Последното представяне на част от колекцията беше през миналата година, в градската художествена галерия „Борис Георгиев“ гр. Варна в рамките на първия фестивал за съвременно изкуство „Буна“.
Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Община Бургас, в партньорство с Държавния културен институт към министъра на външните работи и Италианския културен институт в София.