Ново мобилно приложение помага на работници и клиенти да подават сигнали срещу некоректни практики на работодатели и фирми. То е разработено от КНСБ по европроект и е свързано с кампанията „Сивото убива“. Приложението се нарича VOX KNSB и вече е налично във всички платформи за мобилни приложения – за Android и Iphone.
Мобилната апликация, която е напълно безплатна, позволява на всеки да подаде сигнал до КНСБ, а от там той се препраща до всички държавни институции, за нередности както на работното място, така и в търговски обекти, в които е получена лоша услуга или пък е забелязана измама за фиска.
„Всички подадени сигнали са видими в платформата, но са анонимни. Т.е. подателите на сигнала не могат да се опасяват, че например работодателят им ще разбере кой го е издал и ще ги уволни. В същото време от КНСБ имат контакт за връзка с жалбоподателя и могат да се свържат с него при нужда от съдействие“ – обясни на пресконференция Даниела Алексиева, национален секретар на КНСБ.
Тя съобщи, че откакто е пуснато приложението, то вече е свалено над 10 000 пъти. До момента са подадени 50 сигнала за нарушения, като един от тях е от Бургас.
Чрез VOX KNSB могат да се подават не само негативни, но и позитивни примери за работодатели и търговци. На базата на това от синдикалната организация имат идея впоследствие да направят списък на коректните и некоректните фирми.
Сигналите, които се подават, могат да бъдат споделяни в социалните мрежи и варират от заплата в плик, през липса на трудов договор до неиздавене на касови бележки. Вече има и първи разрешен сигнал чрез мобилното приложение – за неплатени заплати, като в случая се е намесила Инспекцията по труда.
Самият директор на трудовата инспекция в Бургас Павлин Васков информира, че най-масовите жалби при тях са от сферата на строителството. Работници в такива фирми се оплакват, че не са им платили това, което им е обещано от роботодателя. Уговорките обаче обикновено са направени устно и се разминават със сумите, записани в трудовия договор. В такъв случай Инспекцията не може да направи нищо, затова е важно самите служители да изискват цялата договорена сума да е записана черно на бяло.
Говорителят на НАП Бургас Христо Узунов добави, че откакто хората могат да следят договорните отношения и осигурителния си статус по интернет, рязко са спаднали нарушенията от страна на работодателите им. В същото време и томболата на данъчните с касовите бележки, които хората могат да регистрират и да спечелят награди, също е оказала положителен ефект върху фискалната политика. Само в последната игра са регистрирани около 1 млн. бележки.
От КНСБ отчитат, че данните за дела на сивата икономика в България показват тенденция на подобрение с 14 процента за последните 8 години. Въпреки това все още около 21 % от икономиката ни е „на тъмно“. В номинално изражение това означава, че сивият сектор у нас е в размер на около 23 млрд. лв. годишно.
И най вече от осигуровки.