Силният шум от самолетите, които прелитат над Бургас идва от форсирането на двигателите. „Не съм пилот, но това, което съм учил от аеродинамиката е, че принципно се планира при кацане по-малко газ. Много често обаче в екипажите има млади пилоти, които тепърва се обучават и те ту намалят, ту увеличават газта“, коментира пред журналисти Димчо Андонов-директор на летищния център за обслужване на въздушното движение.

Той поясни, че заходите на самолетите над Бургас няма как да се променят, защото са стандартни за целия свят. Най-потърпевши от самолетния шум са жителите на двата бургаски комплекса „Изгрев“ и „Славейков“. Живеещите се налага често да запушват ушите си при прелитането на самолетите, които през летния сезон са доста на ден.

Най-важният критерий при кацането на един самолет е посоката на вятъра, уточни Андонов. „През летния сезон, през повечето време вятърът духа от изток, а самолетите трябва да кацат срещу вятъра. Кацане срещу вятъра ознава преминаване през Бургас“, поясни Андонов.

И допълни, че ако вятърът духа от запад, югозапад или северозапад и е подходящ за кацане, самолетите ще могат да се приземяват от към Слънчев бряг.

Андонов подчерта, че всички схеми на полетите са изработени така, че самолетите да кацат при оптимален режим на двигателите и това е въпрос на самите екипажи. Той даде за пример как един и същи автомобил, управляван от двама различни водачи, се кара по различен начин.

„Единият от тях може да изфорсира двигателя на колата, а другият да кара автомобила бавно и нежно и двигателят въобще да не се чува“, допълни Андонов.