„Ако някой Ви поиска пари или златни накити по телефона, прекъснете с чиста съвест телефонната връзка“. Това съветва всички, но най-вече възрастните хора говорителят на бургаската полиция Цветелина Рандева. Тя допълва, че след такъв тип позвъняване е добре човек да не отговаря на телефона си поне 2-3 дни.
Рандева казва, че от близо година случаите на ало измами в областта са спаднали значително. Съветите й идват дни, след като 60-годишна бургазлийка бе измамена по телефона. Жената предаде 30 000 лева по познатата схема „оказване на съдействие на полицията за залавяне на група телефонни измамници".
„Възрастните хора обикновено имат симптома на самотния човек. Те понякога са извън активния социален живот – стоят си по къщите, гледат предимно сериали и не са част от информационния поток.
Когато непознат им се обади със строг тон, те се доверяват, без да си дават сметка за последиците. Колкото по-бързо им се говори с този тон, толкова повече те се стресират и нямат време за размисъл.
Манипулират ги с кратки изречения с тон, който не търпи възражения. Тези, които се обаждат нямат дори средно образование, в годините са се ошлайфали добре, тънки психолози са. Хората попадайки в такава ситуация просто блокират и изпълняват, каквото им се каже“, обясни Рандева.
От полицията в Бургас призовават пенсионерите да отидат и да гледат няколко пъти филма „Уроците на Блага“, на режисьора Стефан Командарев. Прожекцията показва в детайли механизма за извършване точно на актуалните телефонни измами.
„Имали сме невероятно шокиращи измами в посока на ало мошениците. Имахме случай на жена от к-с „Лазур“, която бяха накарали да сложи парите в камерата на хладилника си, за да не ги засече някой със скенер и да не й ги откраднат.
Шест часа след първото позвъняване, пак я потърсили. Казали й, че скенерът идва и трябва предаде сумата, за да не й я вземат. И жената вади парите от хладилника, слага ги в торбичка и ги закача отвън на къщата си“, припомня още говорителят на ОДМВР-Бургас.