Едва ли има ученик или възрастен, който да не познава името Петя Дубарова. От години нейните стихове се изучават в българските училища, където тя присъства не просто като автор, а като явление – символ на чистата, млада и бунтуваща се душа.
Днес, 25 април, се навършват 63 години от рождението на момичето-чудо на българската поезия. Родена през 1962 г. в Бургас, тя остави зад себе си кратък, но дълбоко въздействащ творчески път, изпълнен с болезнена искреност и необикновена чувствителност.
По повод паметната дата в морския град прозвучаха най-красивите стихове на обичаната Петя Дубарова. Те бяха рецитирани от ученици от СУ „Св. св. Кирил и Методий“, които преди това положиха цветя пред паметника ѝ. Четвъртокласниците бяха със своите преподаватели Станка Георгиева и Габриела Тодорова.
Събитието традиционно се организира от къща-музей "Петя Дубарова" с партньорството на Община Бургас.
На 8 май, от 18:00 часа ще бъде представена дебютната книга на Яна Панова. Премиерата ще се състои в зала „Петя Дубарова“ на КЦ „Морско казино". Това е първата книга с разкази и стихотворения на Яна Панова – призьор от миналогодишния национален конкурс.
Тя е първият носител на учредената през 2024 г. награда на издателство „Либра Скорп“ – издаване и промотиране на дебютна книга. През тази година награда ще бъде връчена за втори път.
На 9 май, от 18:00 часа ще се състои Церемонията по награждаване в Националния литературен конкурс „Петя Дубарова. Събитието по традиция се състои в зала „Петя Дубарова“. Журито, с председател поетът Бойко Ламбовски и членове Кристин Димитрова, Диана Петрова, Елка Стоянова и Мартин Колев, е оценило творбите на 199 участници в разделите поезия и проза.
Традиционно, на 25 април – рождения ден на Петя – журито ще се събере при закрити врати, за да състави протокола с номерата на наградените, а след това ще бъдат разпечатани анонимните пликове с имената на победителите. Официалното обявяване ще се състои на 9 май.
Наградените творби ще бъдат включени в ежегодния сборник „Петя – пристан зелен“, издаван както на хартия, така и в електронен формат.
Голямата награда – пластиката „Полет“ от скулптора Ненчо Русев – ще бъде връчена на един от двамата носители на първа награда.
Конкурсът е част от Националния календар за извънучилищна дейност на МОН и е обезпечен със стипендии за ученици с изявени дарби на възраст от 14 до 18 години.