Кметът на община Камено влезе в остър спор с председателя на читалище „Просвета 1927“ в града Димитринка Бакалова заради културния дом. И двамата твърдят, че имат актове за собственост на сградата. Според Жельо Вардунски ръководството на читалището трябва да плаща месечен наем на Общината, тъй като тя е собственик на цялата сграда, но към този момент това не се случва. Вардунски обяви, че читалището получава наем от банка, наеми за зали и школи само с приказката – „То е наше!“.

„Как досега тогава сме правили ремонти, които за 20 години са поне 3, при положение, че читалището не е нито тяхно, нито наше?“, пита каменският кмет.

Преди време той предложил Общината да отдаде 10 помещения от културния дом безвъзмездно на читалището за 5 години.

„Областният управител обаче отговори, че това не може да стане, защото сградата е публична общинска собственост и ние не можем да я отдаваме безвъзмездно. Точно от там тръгна голямата трагедия“, каза пред журналисти каменският кмет. Той ясно посочи, че Общината разполага с два акта за собственост. Единият е от 1961 година, а другият от 1997 година когато Културният дом става публична общинска собственост.

Вардунски не е наясно кой плаща такса смет на читалището и защо парите от наеми и такси не влизат в общинската хазна? Обясни, че тепърва ще търси отговорите на тези въпроси.

Според него решението на проблема е Общинският съвет да гласува по-висока субсидия на читалището, за да може ръководството му да плаща наем.

Председателят на читалището Димитринка Бакалова обаче не е съгласна. Тя е убедена, че именно културната институция е собственик на спорната сграда.

„Когато сградата бе строена, аз бях на 11 години и не съм се самоснастанила. Имам нотариален акт от 1961 година за държавна собственост. Вътре пише, че сградата се изгражда на терен, който е читалищен и всичко вътре е описано - репетиционни, гримьорни, библиотека и канцелария. Ние от читалището и аз, като председател, съм длъжна да защитя своята собственост. Уважавам мнението на кмета, че той иска да си събере къщата, но аз не искам някой да дойде след мен и да каже, че съм продала читалището“, обясни Димитринка Бакалова.

Тя не е против това Културният дом да е собственост на Общината. „Нека е общинска собственост, но защо аз трябва да плащам наем. Общинската служба по земеделие също се намира тук и не плаща наем, защото е държавна структура, а аз каква структура съм?

По закона за народните читалища финансирането ни идва от държавния бюджет, от общинската субсидия, такси и наема от банката“, обясни Бакалова. Тя бе категорична, че винаги е работила, за да прослави името на града и категорично обяви, че не е враг нито на кмета, нито на общинската администрация.