Масовото пререгистриране на временни обекти изправи пред неочаквани трудности дребния бизнес в Бургас. За проблема алармираха търговци, на които е била отказана пререгистрацията, въпреки че обектът, който ще стопанисват продава храни от години. Потърсихме за коментар и председателя на Асоциацията за защита на средния и дребен бизнес Николай Димитров.
„Става въпрос за случаи, при които обектите на променят дейността си, а само се сменя собственикът или наемателят. За съжаление в тази обстановка много бизнеси фалираха и много хора се отказаха. За това и подобни случаи на пререгистрация зачестиха“, обясни Димитров.
Още миналата година се оказало, че от Областната дирекция по безопасност на храните отказват на някои от новите фирми пререгистрация за обектите, в които се продават храни.
„В разрешителното им пише, че това са обекти за продажба на кафе, закуски и ядки. Винаги е било така издавано това разрешително, като „закуски“ е разширено понятие. Сега обаче някои от наемателите е трябвало да се откажат от част от асортимента, който е продаван в обекта преди да го наемат, а за други разрешения така и не са издадени“, допълни Димитров.
Само миналата седмица трима търговци са се сблъскали със същия проблем. Временните обекти получават разрешителното си за работа от Общината. Веднъж одобрен, че може да продава хранителни продукти, обектът не би трябвало да има проблеми с пререгистрацията, след като не променя дейността си, обясняват запознати с казуса. За това е и странна новата позиция на Агенцията по безопасност на храните.
Оказва се, че в подобен казус могат да попаднат и заведенията по плажовете. Макар, че техните разрешителни се издават от Министерството на туризма, те също работят по смисъла на чл. 56 за временните преместваеми обекти. И при тях разрешителното за работа е общо. В договорите всички заведения са описани „за бързо обслужване“, без значение дали става въпрос за плажен бар или ресторант.
„В момента бизнесът е не просто на колене, той е паднал по очи на земята и не би трябвало да има пречки от страна на институциите. Напротив, редно е да ни помагат, за да можем да съществуваме“, коментира Николай Димитров. През седмицата той се е срещнал и с директора на Областната дирекция по безопасност на храните.
„Получих уверение, че казусът ще бъде разрешен до дни. На разговора присъства и юристът на дирекцията, мисля че изчистихме всички неясноти по казуса и би трябвало пред колегите да нямо подобни проблеми от тук нататък“, обясни Димитров. Той уточни, че само в община Бургас, без да се включват обектите на бургаските плажове, временните обекти, които продават хранителни продукти са над 700.
Снимката е илюстративна