С наближаването на най-големия християнски празник Великден много често у нас се използва изразът „минавам под масата в църквата“. Той се употребява на Велики петък, когато в храмовете се изнася Христовата плащаница. Да казваме, че минаваме под масата всъщнос не е правилно.
Коректно е да споменем, че се покланяме на плащаницата, както правят в другите православни страни. Това обясни за Грамофона нюз архиерейският намесник на Бургаската духовна околия отец Севастиян, който служи и храм „Св. св. Кирил и Методий“.
„Правил съм някои свои заключения относно израза, които обаче не мога да твърдя със сигурност. На гроба Господен като че ли със сигурност входът е доста нисък и оттам човек трябва да влезе наведен“, обясни отец Севастиян.
И добави: „Хората в храма минават под плащаницата, която може да е поставена както върху маса, така и върху специално съоръжение, което се нарича повоклия. Както когато имаме покойник, му носим цветя, за да го почетем, по същия начин на Велики петък сутринта отиваме в храма да се поклоним на светата плащаница и да донесем своите цветя“.
И припомни, че плащаницата символизира полагането на Исус Христос в гроба.
Торинската плащаница е къс ленено платно, носещо негативния образ на човек. Някои твърдят, че изображението изобразява Исус от Назарет, а тъканта е погребалната плащеница, в която той е бил увит след разпятието. Плащеницата се съхранява в катедралата „Св. Йоан Кръстител“ в Торино, откъдето е и името ѝ.