На 15 март отбелязваме Световния ден на потребителите. Знаем ли обаче какви са правата ни и можем ли да ги отстояваме, когато те са нарушени? Най-основните ни права като потребители са:

- Правото на безопасност.

- Правото на информация.

- Правото на избор.

- Правото да бъдем чути.

С развитието на икономиката, глобализацията и отварянето на границите, потребителите започват да получават все повече права.

- Правото на образование по въпроси, отнасящи се до защитата ни.

- Право на неподвеждаща реклама.

- Право дефектните стоки да бъдат ремонтирани или заменени.

- Право на договори без неравноправни клаузи.

- Право за връщане на стоки, закупени от разстояние, в срок от 14 дни.

- Право на безплатна помощ от Европейските потребителски центрове за проблеми с търговци в чужбина.

- Правото на сдружаване.

Всички тези права са гарантирани за потребителите на Европейския съюз и се защитават от различни организации. В България основната организация, която се грижи за нашите права е Комисията за защита на потребителите.

КЗП прави проверки не само по сигнали, но и по различни поводи. Най-честите нарушения, които от Комисията отчитат са свързани с подвеждащи реклами и промоции, които не отговарят на изискванията.

От 500 до 3000 лв. са санкциите при нарушения от страна на търговците, а когато говорим за нелоялни практики, могат да стигнат и до 70 000 лв, ако нарушението се повтаря.

В Бургас сигнали за нарушени потребителски права могат да се подават на телефон 056 841246, в офиса на РД Бургас - пл. "Гаров" №18 и 18А и на електронна поща [email protected].