„Знаете през 2020 година какво стана в Бейрут. Там опасен товар, съхраняван на пристанището в нарушение на закона, е избухнал 6 години след като е складиран“. Паралелът на Бургас с ливанската столица направи Димитър Найденов.

„Това, че до момента не е станал инцидент тук в следствие на авария, не трябва да ни прави спокойни, когато налице има данни за нарушение на закона“.

Това коментира пред журналисти бившият депутат и общински съветник от „Демократична България“ Димитър Найденов.

Той свика пресконференция и обяви, че тонове опасни химикали са складирани на пристанище Бургас, концесионирано от бизнесмена Кирил Домусчиев, без екооценка и в опасна близост до жилищни райони.

Найденов вече е отправил запитвания до финансовото, силовото и екоминистерствата, за да разбере дали въпросната инсталация е реализирана със средства на клиентите на фирмата консеционер, или от самия концесионер. Ексдепутатът се интересува и от това дали се спазва договорът и плащат ли се редовно концесионните такси.

„За да бъде пусната в експлоатация инсталацията за складиране и обработване на сярна киселина е трябвало да бъде направена Оценка за въздейстие на околната среда /ОВОС/. Ако това се беше случило преди пет години, можеше бургазлии да се обявят против изграждането на инсталацията“, посочи Найденов.

Според него е много важно в момента бургазлии да бъдат сигурни, че животът и здравето им не са поставени в риск в случай на авария на пристанището.

„Общественият интерес е накърнен. В развитите морски държави подобни товари се съхраняват извън градовете. Освен това нямаме информация и какви филтри са поставени на инсталациите за изпаренията от киселината, които отиват в атмосферата“, каза още Найденов.

И добави, че в Европа не се отдава на концесия пристанищна инфраструктура, а дейности. „А заради терористичните заплахи тенденцията в света е пристанищата и тяхната транспортна инфраструктура да остават под държавен контрол“, каза Димитър Найденов.